Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

ida_manton
Foto: Pavla Havrlíková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Juniorní diplomaté se spolu se zaměstnanci dalších ministerstev učili vyjednávat

 

Zaměstnanci českých ministerstev spolu s posluchači diplomatické akademie MZV se seznamovali s teorií a praxí mezinárodního vyjednávání pod dohledem paní Idy Manton z nizozemského institutu Clingendael.

Kurz mezinárodního vyjednávání se konal 22. a 23. dubna 2014 a jeho účastníci byli zaměstnanci ministerstva kultury, školství, vnitra a průmyslu a obchodu spolu s juniorními diplomaty ministerstva zahraničních věcí. Kurz se sestával z úvodní teoretické části, během které byli účastníci seznámeni s teoretickými aspekty vyjednávání, řečí těla, technikami apod. Poté následovaly dvě simulace vyjednávání založené na skutečných událostech.

První ze simulací se týkala kosovského konfliktu a možností jeho řešení. Účastníci kurzu se tak ocitli v roli jak přímo dotčených aktérů – tedy Srbska a Kosova –, tak velmocí typu Spojených států a Ruska. Předmětem druhé simulace bylo vyjednání rezoluce o vytvoření nové agentury OSN, která by koordinovala humanitární pomoc. V závěru kurzu účastníci shlédli dokumentární film, ve kterém viděli, jak vyjednávání o této nové agentuře probíhalo ve skutečnosti.

.