Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Evropský diplomatický program

 

Evropský diplomatický program vznikl v roce 1999 a klade si za cíl především vytváření osobních kontaktů mezi  juniorními diplomaty členských zemí Evropské unie, zvýšení společného diplomatického povědomí se specifickým zřetelem na evropskou dimenzi diplomacie a poskytnutí společného rámce pro diplomatické vzdělávání mimo vzdělávání národní. Do projektu administrovaného Evropskou službou vnější akce se kromě diplomatů členských zemí EU tradičně zapojují rovněž úředníci Evropské komise a sekretariátu Rady, nově také zástupci Evropské služby vnější akce.  Celý program je koncipovaný jako několika modulový roční projekt, první část se koná tradičně v předsednické zemi, v rámci druhého modelu diplomaté navštíví  instituce EU v Bruselu a prohlubují dovedností negociačních technik. Další  část je organizována formou studijní cesty do vybrané země EU a jejím cílem je seznámení s národními politikami souvisejícími s tématem programu. Závěrečná část – konaná opět v zemi předsedající Radě EU – je syntézou všech získaných znalostí z předchozích modulů.  První a poslední část programu je zároveň místem pro neformální setkání ředitelů diplomatických akademií a vzdělávacích institucí ministerstev zahraničních věcí členských států EU.

EDP 2012 – 2013

Tématem tohoto, již patnáctého, ročníku je „EU a její strategická partnerství“.

Negociační model, který se uskuteční v dubnu 2013, se bude tentokrát konat v Praze pod záštitou Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Diplomatický vzdělávácí program je opět aktivitou Evropské služby vnější akce a v jeho rámci se mohou diplomaté členských zemí EU účastnit ad hoc krátkodobých seminářů pokrývající širokou škálu témat majících úzkou souvislost s evropsko unijní problematikou.

V Římě byl zahájen 17. ročník Evropského diplomatického programu

thumb

Další ročník Evropského diplomatického programu pro juniorní diplomaty ze zemí EU odstartoval v Římě. Kromě toho se v Itálii sešli také ředitelé diplomatických akademií těchto států na svém… více ►

Pražský modul EDP se blíží

edp41

V dubnu 2013 bude Diplomatická akademie Ministerstva zahraničních věcí ČR hostit čtvrtý seminář (tzv. modul) Evropského diplomatického programu (EDP), během kterého se budou účastníci programu –… více ►

.