Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Trénink krizové komunikace pro Diplomatickou akademii Ministerstva zahraničních věcí ČR

 

(Archivní článek, platnost skončena 12.09.2014.)

V dubnu 2013 uspořádala Diplomatická akademie další ze seminářů zaměřených na posílení tzv. soft skills. Tentokráte byl na program trénink krizové komunikace s panem Martinem Opatrným.

Měnící mezinárodní prostředí, noví aktéři na mezinárodní scéně i rychlý rozvoj  technologií – to všechno jsou faktory ovlivňující  roli diplomatů v současném světě. A tím i požadavky na jejich znalosti a vzdělávání.

Stále větší důraz je při přípravě diplomatů na jejich působení doma i v zahraničí kladen na tak zvané  soft skill, tedy „měkké dovednosti“. Diplomatické akademie a další instituce ve světě, které se zabývají se tréninkem diplomatů, pravidelně  zařazují do svých výukových programů umění prezentace, negociační techniky či manažerské dovednosti. Nechybí ani komunikace s médii či interkulturní management.

Diplomatická akademie Ministerstva zahraničních věcí, není v tomto směru výjimkou. Proto do svého Manažerského programu, zaměřeného především  na posílení manažerských dovedností  českých diplomatů ve vedoucích pozicích, začlenila i tématiku krizové komunikace v diplomacii. 

Od roku 2008 Diplomatická akademie MZV spolupracuje při přípravě diplomatů na krizové situace s expertem na komunikaci a PR Martinem Opatrným. Absolvent doktorského programu psychologie a masové komunikace Univerzity Karlovy v Praze, konzultant v oblasti komunikace a letitý lektor   tématiky médií  a krizové   komunikace  se ve svých seminářích pro Diplomatickou akademii zaměřuje především na podmínky a možnosti řešení krizové komunikace specificky při výkonu diplomatické profese.  Martin Opatrný se v kurzu Krizová komunikace v diplomacii orientuje nejen na krizovou komunikaci s médii v případech vypuknutí mediálních kauz, ale soustředí se také  na zvládání krizových situací v diplomatické praxi, například v přímém kontaktu se zahraniční veřejností nebo českými občany.  Kurz rovněž  učí české diplomaty, jak asertivně řešit krizové podněty občanů či  jak s občany komunikovat v případě nejrůznějších neštěstí.

Velký zájem mezi českými diplomaty, kteří tréninkem Martina Opatrného procházejí, je tradičně o komunikaci s veřejností při řešení konzulárních případů, se kterými se prakticky každodenně setkávají při svém výkonu práce v zahraničí. Na kurzu pana Opatrného pak posluchači oceňují především spojení teorie s konkrétními příklady s praxe, svědčící o dlouholeté zkušenosti lektora nejen na akademické půdě, ale i v soukromém sektoru i státní správě.

.