Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Alexandr Vondra

 

4. 9. 20069. 1. 2007  5. ministr zahraničních věcí ČR – za ODS. Vlastní životopis

Ministr zahraničních věcí Alexandr Vondra

Alexandr Vondra (foto: Ondřej Němec)

Narodil se v roce 1961 v Praze. V letech 1979 až 1984 studoval geografii na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze. Promoval v roce 1984 diplomovou prací, která se zabývala geomorfologickými poměry Polomených hor mezi Úštěkem a Dubou. O rok později získal na téže fakultě doktorát přírodních věd.

Brzy se zapojil do práce v demokratické opozici, z fakulty z vlastního rozhodnutí odešel a pracoval několik let jako správce asijských sbírek Náprstkova muzea na zámku v Liběchově. V letech 1982 až 1986 byl manažerem undergroundové rockové kapely Národní třída, jejímiž členy byli mladí hudebníci, výtvarníci a literáti. Společně s Jáchymem Topolem a Ivanem Lamperem vydával samizdatový časopis Revolver revue.

Od poloviny 80. let udržoval kontakty s disidenty v Maďarsku, Polsku a na Litvě. V roce 1987 se stal členem Polsko-československé Solidarity a účastnil se setkání zástupců československé a polské opozice v horách na státních hranicích a spoluorganizoval pravidelné pašování literatury, korespondence a techniky přes hraniční hory.

V roce 1989 byl mluvčím Charty 77 a jedním z autorů petice Několik vět. Za svou činnost byl vězněn na Ruzyni a na Pankráci. V listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra, politického hnutí, které vedlo zemi do prvních svobodných voleb. V bytě jeho ženy v Trojanově ulici v centru Prahy vznikal Informační servis, který se později přeměnil na týdeník Respekt.

V letech 1990–92 působil jako zahraničně politický poradce prezidenta Václava Havla. Na jaře 1990 inicioval setkání intelektuálů a vrcholných představitelů Československa, Maďarska a Polska v Bratislavě, které následně vyústilo ve visegrádskou spolupráci.

V letech 1992–97 byl prvním náměstkem ministra zahraničních věcí. Vedl český tým, který rozděloval československou zahraniční službu, byl českým vyjednavačem při jednání s Německem o společné deklaraci a zahajoval rozhovory o přistoupení ČR k NATO.

V letech 1997–2001 byl českým velvyslancem ve Spojených státech a v letech 2001–2002 zmocněncem české vlády pro přípravu summitu NATO v Praze. V roce 2003 z diplomacie z vlastního rozhodnutí odešel.

V roce 2004 působil v Praze jako odborný asistent The German Marshall Fund of the U.S. V letech 2004–2006 byl jednatelem a konzultantem mezinárodní firmy Dutko Worldwide. Přednáší euro-americké vztahy na New York University (NYU) v Praze, je prezidentem České euroatlantické rady. Stal se také jedním ze zakladatelů zahraničně-politického think-tanku PASS (Program of Atlantic Security Studies in Prague) a podílel se na vzniku diskusního klubu Osma. V Ústí nad Labem pomáhal založit Collegium Bohemicum, instituci, která se při Městském muzeu bude věnovat historii a současnosti česko-německých vztahů. Často publikuje články v českém a zahraničním tisku.

4. září 2006 byl jmenován ministrem zahraničních věcí ČR.

Za činnost ve prospěch lidských práv, demokracie a mezinárodního porozumění obdržel četná zahraniční ocenění (americkou National Endowment for Democracy Medal, státní vyznamenání v Polsku a Lotyšsku, Záslužný kříž ministra obrany ČR a Záslužnou medaili generálního tajemníka NATO). Za ČR je jedním z pěti členů evropské skupiny Trilaterální komise (EU-USA-Japonsko).

Projevy, články a rozhovory 2006

.