Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ján Marko

 

2.1.1969-31.12.1971 - 10. ministr zahraničí Československa - za KSČ. Po sovětské invazi byl odvolán ministr Hájek, který se okupaci postavil v Radě bezpečnosti OSN. Prvním posrpnovým ministrem se tak až od ledna 1969 stal Ján Marko.

Ján Marko

Ján Marko se narodil 6.září 1920 ve slovenské Točnici, okres Lučenec. V letech 1942-47 vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě, ředitel Slovenských magnezitových závodů - 1947-1954. V letech 1954-59 byl pověřencem SNR pro finance. Od 10.11.1965 do 8.4.1968 byl ministrem. Současně zastával funkci předsedy Slovenské komise pro techniku. V době jmenování ministrem zahraničí byl místopředsedou SNR a člen ÚV KSS.

Říjen 1971 na MZV: Sláva velké říjnové socialistické revoluci. Foto ČTK

Člen ÚV KSČ v letech 1954-1962, působil dále v řadě stranických a státních orgánů, poslanec Sněmovny národů v roce 1969.

Po sovětské invazi byl odvolán ministr zahraničí Jiří Hájek, který se invazi postavil v Radě bezpečnosti OSN v New Yorku. Ministerstvo zůstalo až do konce roku bez svého nejvyšího představitele. Jeho vedením byl proto od 19.9. 1968 pověřen premiér Oldřich Černík (narozen v Ostravě 27.10.1921), který také podepsal smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk. Po něm ministerstvo vedl od 1.10. do 29.12.1968 státní tajemník Václav Pleskot (narozen v Melostíně 1.1.1921).

Prvním posrpnovým ministrem zahraničí Československé socialistické republiky se tak stal až Ján Marko. Funkci vykonával od 2.1.1969 do 31.12.1971.

.