Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Jozef Moravčík

 

2.7.1992 - 31.12.1992 - 14. ministr zahraničí - za HZDS. Šestý Slovák v čele ministerstva byl současně posledním ministrem zahraničí Československa. Po vzniku samostatného Slovenska se stal jeho druhým ministrem zahraničních věcí (po krátkém působení Milana Kňažka v této funkci).

Jozef MoravčíkJozef Moravčík se narodil 19.3.1945 v Očové v okrese Zvolen. Studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, v letech 1985 - 1990 vedoucí katedry hospodářského práva a úsekových ekonomik UKo v Bratislavě.

Od ledna 1990 do února 1991 děkan Právnické fakulty UKo. Za občanské hnutí "Veřejnost proti násilí" kandidoval do v roce 1991 do Slovenské národní rady, poslancem tohoto republikového parlamentu od 25.1.1991 (od dubna 1991 za "Hnutí za demokratické Slovensko" - HZDS). V období od 6.6. do 31.12.1992 (zánik orgánu) byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR, od 2.7. do 31.12.1992 ministrem zahraničních věcí ČSFR a prakticky souběžně (od 3.7.1992) členem Rady obrany státu. Od července do prosince 1992 předsedal radě ministrů států Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE).

Po vzniku samostatného Slovenska se stal ministrem zahraničních věcí SR (19.3.1993 - 14.3.1994) a návazně na to předsedou vlády SR (14.3.1994). Později zastával post primátora Bratislavy.

 

Historie Ministerstva zahraničních věcí
www.mzv.cz/historie
publikováno 2005
koordinátor projektu: Jan Vytopil

.