Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Václav David

 

31.3. 1953 - 8.4.1968 - 8. ministr zahraničí Československa - za KSČ, tento bývalý mzdový účetní David patřil ke stoupencům sovětské okupace a k představitelům jednoznačně prosovětských konzervativních sil.

Václav David

Václav David se narodil 23. 10. 1910 ve Studené okr. Ledeč nad Sázavou a zemřel 5. 1. 1996. V roce 1929 absolvoval obchodní akademii a poté byl zaměstnán v ČKD jako mzdový účetní. Od roku 1934 pracoval jako sekretář Svazu přátel SSSR a redaktor časopisu Světa sovětů.

V 1935 vstoupil do KSČ. 1944-1945 se stal členem IV. ilegálního prozatímního ústředního výboru KSČ a účastnil se Pražského povstání. Od r. 1945 byl členem předsednictva ÚV KSČ a 1951-53 tajemníkem ÚV a místopředsedou národního shromáždění. V období 1953-68 byl ministrem zahraničních věcí.

V srpnu 1968 David patřil ke stoupencům sovětské okupace a k představitelům jednoznačně prosovětských konzervativních sil. Velvyslanec v Bulharsku 1969-1971. V letech 1953-72 byl místopředsedou a poté až do roku 1987 předsedou ústředního výboru Svazu čs.-sovětského přátelství. V letech 1969-90 poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění (FS) a zároveň 1971-86 předsedou tohoto orgánu i místopředsedou FS.

Historie Ministerstva zahraničních věcí
www.mzv.cz/historie
Vedoucí projektu: Jan Vytopil
Text: Robert Janás, Ph.D.
Publikováno: 2005
Fotografie: ČTK

David Václav, životopis  



.