Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Studium v Archivu pro veřejnost

 

Cílem práce badatelny Archivu MZV je vycházet badatelské veřejnosti maximálně vstříc. Studovat mohou jak občané České republiky, tak zahraniční badatelé. Pro zájemce o studium je badatelna Archivu MZV otevřena tři dny v týdnu.

Studium v Archivu MZV je možné jen na základě vyřízené žádosti o povolení studia (§ 34, odst. 1), za dodržení podmínek stanovených zákonem o archivnictví č. 499/2004 Sb., v platném znění, a badatelského řádu archivu. Studovat v badatelně archivu MZV mohou jak občané České republiky, tak zahraniční badatelé. Při vstupu do budovy ministerstva zahraničních věcí je nutno se podřídit platným bezpečnostním opatřením. Oproti některým jiným archivům je v Archivu MZV možno si zdarma pořídit kopie vlastním reprodukčním zařízením (např. fotoaparátem).

Žádost o povolení studia
Žádost musí obsahovat:

  • jméno žadatele
  • téma studia s jeho časovým vymezením
  • účel studia (např. diplomová práce)
  • poštovní adresa pro doručení povolení

Žádost je možné zaslat na adresu: na poštovní adresu Archivu MZV (případně i archiv@mzv.cz). Více informací o Archivu a jeho fondech naleznete zde.

Vstup do badatelny a bezpečnostní opatření

Dovolujeme si upozornit badatele, že všichni hosté jsou po budově Černínského paláce doprovázeni. Důvodem tohoto opatření je zajištění objektové bezpečnosti MZV a zachovávání podmínek režimových opatření (vstup, pohybu a evidence návštěv v objektu).

Na vrátnici MZV je nutné se prokázat platným osobním dokladem (občanský průkaz nebo pas). Badatelské návštěvy jsou službou studovny vyzvedávány vždy v celou hodinu, přičemž je nutné telefonicky ohlásit příchod z recepce Černínského paláce (linka 2701). Po absolvování bezpečnostní prohlídky (detekční rám, rentgenová kontrola zavazadel) jsou službou doprovozeny do badatelny. Odchod badatelů je možný rovněž pouze v celou hodinu, resp. s koncem otevírací doby badatelny.

V roce 2009 studovalo v archivu 209 badatelů (z toho 39 cizinců), kteří zde vykonali 1075 návštěv. Průměrná návštěvnost činila necelých 9 badatelů denně.

Otevírací doba badatelny:

Po - St 9:00 - 15:00

Badatelna archivu je ve dnech 22. prosince 2014 až 2. ledna 2015 uzavřena.

Informace o možnostech studia  je možné získat na telefonním čísle badatelny +420-224 182 701. Upozorňujeme zájemce o informace o MZV ČR, že telefonní číslo ústředny MZV je jiné: +420-224 181 111.

Adresa:

Archiv sídlí v barokním Černínském paláci v budově MZV ČR na pražských Hradčanech

Archiv MZV
Ministerstvo zahraničních věcí
Loretánské náměstí 5
Praha 1 – Hradčany, 118 00

Web: www.mzv.cz/archivMZV

E-mail: archiv@mzv.cz

Doprava: MHD: tramvaj 22 - zastávka Pohořelec - viz mapa

přílohy

badatel_rad.pdf 190 kB pdf (Acrobat dokument) 7.11.2013

.