Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Volební pozorovatelské mise EU („Election Observation Missions“ – EOM)

 

(Archivní článek, platnost skončena 12.06.2014 / 10:30.)

Cílem EOM je podpořit zdárný průběh a dodržení principů svobodných a demokratických voleb v zemích, které se nacházejí ve fázi politické transformace a/nebo v nichž hrozí nebezpečí zmanipulování voleb.

Cílem EOM je podpořit zdárný průběh a dodržení principů svobodných a demokratických voleb v zemích, které se nacházejí ve fázi politické transformace a/nebo v nichž hrozí nebezpečí zmanipulování voleb. EOM zároveň propagují „dobré jméno“ EU v rozvojových zemích. Dva dny po volbách vydává EOM předběžné prohlášení (preliminary statement), které slouží jako podklad k okamžité reakci EU na proběhlé volby. Do dvou měsíců po volbách je pak zveřejněna závěrečná zpráva (final report), která představuje zdroj informací pro EK a členské státy ohledně vhodného způsobu podpory demokracie v dotčené zemi – obsahuje totiž řadu konkrétních doporučení v oblasti volební legislativy, registrace voličů, mediální sféry atd.

Podle neformální dohody s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nevysílá EU EOM do účastnických zemí OBSE a zaměřuje se na monitoring voleb v zemích Latinské Ameriky, Afriky, Asie a Oceánie. EOM je zásadně vysílána pouze na základě pozvání země, ve které se mají volby uskutečnit a kladného doporučení průzkumné mise EU. EOM v zemi působí průměrně 3 měsíce, skládá se z tzv. core teamu a dlouhodobých a krátkodobých pozorovatelů (celková velikost EOM je většinou 50 – 100 osob). EOM formálně vede vybraný poslanec Evropského parlamentu.

EOM jsou financovány z rozpočtu Evropského nástroje pro demokracii a lidská práva (EIDHR). MZV doporučuje účast pozorovatelů za ČR, konečný výběr provádí odpovědné orgány EU (ESVA a FPIS).

.