Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vysílání národních expertů do institucí EU - obecné informace

 

Informace o pracovních podmínkách a zabezpečení národních expertů vyslaných k Evropské komisi, procedura vysílání českých expertů, náležitosti příslušné žádosti

Za vyslání se považuje dočasný výkon práce zaměstnance na území jiného členského státu pro jinou fyzickou nebo právnickou osobu.

Charakter činnosti, pracovní podmínky a zabezpečení národních expertů (NE) při vysílání k Evropské komisi jsou řešeny Rozhodnutím Komise C(2008) 6866 ze dne 12.11.2008.

Rozhodnutí Komise stanovuje pro vysílání NE ve stručnosti následující podmínky:

  • doba vyslání 6 měsíců až 2 roky s možností prodloužení maximálně na 4 roky, výkon práce pouze pro Komisi nebo jinou instituci EU,
  • experti zůstávají v pracovním poměru vůči zaměstnavateli a pobírají od něho nadále základní mzdu (od EU pobírají náhrady zvýšených životních nákladů, které se liší podle instituce EU, ale přesahují zpravidla 100 Euro na den),
  • pracovní doba a pracovní podmínky se řídí Rozhodnutím Komise nebo jiné instituce EU, národní expert je v pracovním poměru k českému zaměstnavateli, přitom některá práva a povinnosti se neřídí českým právem.

Vysílání národních expertů k jiným institucím EU je upraveno dalšími právními předpisy: Jedná se například o Rozhodnutí Rady ze dne 5. prosince 2007 (v české verzi) nebo o Pravidla secondmentu národních úředníků k Evropskému parlamentu ze dne 2. června 2003. Právní úprava je přitom zpravidla podobná výše uvedeným rozhodnutím Komise. Většina národních expertů je vysílána do Evropské komise.

V rámci České republiky upravuje vysílání národních expertů materiál schválený usnesením vlády č. 1234 ze dne 10.12.2003 s názvem: Zajištění vysílání národních expertů a jejich postavení v době působení v institucích Evropské unie. Na základě tohoto materiálu bylo přijato nařízení vlády č. 342/2004 Sb., podle kterého se do § 21 nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce... za odstavec 2 vkládá nový odstavec 3 pojednánající o národních expertech.

Obecně lze vysílání národních expertů doporučit, protože získané zkušenosti budou po jejich návratu nesporným přínosem pro každého zaměstnavatele.

Aktuální nabídka volných míst národních expertů je aktualizována každý měsíc.

V případě zájmu přihlásit se do výběrového řízení na místo národního experta je třeba zaslat podklady (CV ve formátu "Europass" v angličtině, motivační dopis v angličtině adresovaný příslušnému "Head of Unit" a nominační dopis zaměstnavatele v češtině) na Personální odbor MZV ČR - Národní kontaktní místo: nkm@mzv.cz. Žádosti je třeba na NKM doručit minimálně 3 pracovní dny před termínem uzávěrky EU.

Upřesnění nutných podkladů (pokud nebude v nabídce uvedeno jinak):
- nominační dopis stávajícího zaměstnavatele (v češtině adresovaný na personální odbor MZV). Možný obsah nominačního dopisu přikládáme zde (ve formátu pdf).
- vlastní žádost o místo formou motivačního/průvodního dopisu v angličtině adresovaného příslušné instituci EU (v případě Evropské komise přímo vedoucímu příslušné "Unit"), v rozsahu jedné strany. V tomto dopise je třeba objasnit, proč je žadatel vhodným kandidátem na dané místo národního experta.
- životopis jako přílohu motivačního/průvodního dopisu (v angličtině ve formátu "Europass CV").

 

přílohy

Rozhodnutí komise 139 kB doc (Word dokument) 26.8.2008

Rada 112 kB pdf (Acrobat dokument) 14.10.2008

Pravidla Parlamentu 71 kB doc (Word dokument) 26.8.2008

Nařízení vlády 28 kB doc (Word dokument) 26.8.2008

odstavec vyhlášky k zákoníku príce 23 kB doc (Word dokument) 26.8.2008

EU SNE 20 kB doc (Word dokument) 26.8.2008

EU 127 kB pdf (Acrobat dokument) 26.8.2008

Asset #313322:END___decision_adoptee_EN - com.etnetera.jnp.data.GenericFileData

C_2008_6866_cestina.pdf 242 kB pdf (Acrobat dokument) 11.7.2012

.