Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Studium na střední škole

 

Další ze série článků, jejichž autorkou je PhDr. Jitka Kendíková, ředitelka ZŠ a Gymnázia J. Gutha-Jarkovského, přináší podrobné informace o studiu na středních školách.

Studium na střední škole

V České republice v současné době existují různé typy středních škol. Na většině z nich se realizují čtyřleté studijní programy. Jedná se zpravidla o odborně zaměřené střední školy. Všeobecné středoškolské vzdělání pak poskytují gymnázia, eventuálně v poslední době také lycea, jejichž podobu přebíráme ze zahraničí. Gymnaziální studijní programy trvají čtyři, šest nebo osm let a mohou být různě zaměřené. Je třeba si uvědomit, že žáci víceletých gymnázií plní v prvních dvou, respektive čtyřech letech studia povinnou školní docházku. Platí pro ně tedy stejná pravidla, jako pro žáky základních školy (viz text v minulém čísle tohoto časopisu). Pokud tedy některý ze studentů nižšího stupně víceletého gymnázia plní povinnou školní docházku v zahraničí, je příslušné gymnázium „kmenovou“ školou, na níž dotyčný může skládat rozdílové zkoušky.  

Pravidla přijímacího řízení

 Přijímání na střední školy má jasná pravidla, stanovena platnými právními předpisy. Jedná se především o zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), konkrétně § 59 – 64. Za velmi důležitou však můžeme označit i vyhlášku č. 671/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o organizaci přijímacího řízení ke vzdělávání na střední škole.

Dá se říci, že přijímací řízení začíná podáním přihlášky ke studiu. Ta má pevně danou podobu. Formulář můžete v papírové podobě pořídit v prodejnách společnosti SEVT.  Lze jej však získat i v elektronické podobně, a to například na webových stránkách MŠMT ČR. Přihlášku vyplňuje uchazeč (přesněji jeho zákonný zástupce) sám a pochopitelně také ručí za pravdivost a úplnost uvedených údajů. Základní (tedy vesměs kmenová) škola pouze potvrzuji dosavadní studijní výsledky, a to jen v případech, kdy jej uchazeč neprokáže formou ověřených kopií vysvědčení z posledních dvou let studia. Některé střední školy navíc vyžadují, aby součástí přihlášky bylo i potvrzení o zdravotní způsobilosti uchazeče. K přihlášce se také mohou přikládat i další dokumenty. Jde například o rozhodnutí o zdravotním znevýhodnění (je-li uchazeč osobou zdravotně znevýhodněnou) nebo posudek školského poradenského zařízení, obsahující vyjádření o doporučení vhodného postupu při konání přijímacích nebo talentových zkoušek (je-li uchazeč žákem se speciálními vzdělávacími potřebami).

Každý uchazeč může v prvním kole přijímacího řízení podat dvě přihlášky na různé střední školy, případně na dva rozdílné obory střední školy jedné. Musí tak učinit do 15. března příslušného roku. Pokud se hlásí do oboru vzdělání s talentovou zkouškou, činí tak do 30. listopadu.

Ředitel střední školy je povinen vyhlásit nejméně jedno kolo přijímacího řízení. Počet kol není omezen. První musí být vyhlášeno vždy do 31. ledna, u oborou s talentovou zkouškou do 31. října. Toto se provádí vyvěšením na veřejně přístupném místě ve škole a na webových stránkách školy. Ve stejném termínu stanoví ředitel střední školy pro přijímací řízení také jednotná kritéria pro všechny uchazeče. Kromě toho se zveřejňuje i předpokládaný počet přijímaných uchazečů.

Přijímací řízení může proběhnout různými způsoby. Uchazeči mohou být přijímáni na základě svých dosavadních studijních výsledků (lidově řečeno na průměr). Ředitel školy však může rozhodnout i o konání příjímacích, popř. talentových zkoušek. Často se také v rámci přijímacího řízení berou v úvahu, jak dosavadní studijní úspěchy, tak výsledky přijímacích zkoušek. Ty se mohou dle platné legislativy konat ve dvou termínech v pracovních dnech od 22. dubna do 7. května příslušného školního roku (přijímací zkoušky), respektive v pracovních dnech od 15. do 31. ledna (talentové zkoušky).

Pro 1. kolo přijímacího řízení musí být kritéria v souladu s platnou legislativou u oborů s talentovou zkouškou uveřejněna do 30. října daného školního roku, u ostatních do 31. ledna. Zákonný zástupce či uchazeč by měli předložit písemné doklady o studiu v zahraničí (překlad vysvědčení, popř. osvědčení o ukončení daných ročníků do českého jazyka). Tyto dokumenty je třeba doručit řediteli střední školy s přihláškou ke studiu, která se podává do 15. března příslušného školního roku.

 Pokud se na dané střední škole konají v rámci přijímacího řízení přijímací zkoušky, musí být pozvánka k nim uchazeči odeslána nejpozději 14 dnů před termínem jejích konání. Tento dokument by měl obsahovat organizační údaje, tedy kdy a kde se zkouška koná, jak dlouhé budou její jednotlivé části, jaké pomůcky bude uchazeč potřebovat, co smí a nesmí u zkoušky používat. Obsahovat byl měl i již zmiňovaná kritéria přijímacího řízení a předpokládaný počet přijímaných uchazečů. V neposlední řadě je v ní uvedeno i tzv. registrační číslo, tedy kód, pod kterým bude uchazeč v rámci přijímacího řízení vystupovat, aby byla dodržena pravidla ochrany osobních údajů.

Pokud se v rámci prvního kola přijímacího řízení nepodaří přijmout předpokládaný počet žáků, musí ředitel střední školy vyhlásit další kola přijímacího řízení. V tomto případě se postupuje podobně jako v kole prvním (viz výše). Není však třeba vypisovat dva termíny přijímacích zkoušek. Ředitel dané školy však musí určit, do kterého data mohou uchazeči podávat přihlášku ke studiu. Přijímací zkoušky se mohou konat nejdříve 14 dnů po vyhlášení příslušného kola přijímacích zkoušek.

Pokud se uchazeč nemůže ze závažných důvodů dostavit k přijímací či talentové zkoušce, musí svoji neúčast řádně písemně omluvit řediteli příslušné střední školy. Ten pak stanoví náhradní termín k jejímu vykonání. K tomu by mělo dojít nejpozději do jednoho měsíce od konání řádné přijímací či talentové zkoušky.

Realizuje-li střední škola přijímací zkoušky, musí být zajištěna zejména jejich srovnatelnost ve všech stanovených termínech. Z těchto důvodů se často využívají testy sestavené externí organizací, zpravidla společností SCIO. Střední škola si však může přijímací zkoušky připravovat také sama.

Hodnocení uchazečů v rámci přijímacího řízení musí škola ukončit nejpozději do tří pracovních dnů po termínu přijímací zkoušky. Pokud se na dané škole zkoušky nekonají, musí být přijímací řízení vyhodnoceno nejpozději do 7. května. V dalších vyhlášených kolech by se tak mělo stát bez zbytečného odkladu.

Výsledky přijímacího řízení vyvěšuje ředitel střední školy na veřejně přístupném místě v budově a na webových stránkách. Pořadí uchazečů se zveřejňuje pod registračním číslem. Rozhodnutí o přijetí uchazečů probíhá zveřejněním výsledků (jinými slovy škola uchazeči neposílá žádný papír).  Nepřijatým uchazečům vydává škola prostřednictvím svého ředitele rozhodnutí v písemné podobě. Pokud podmínky přijímacího řízení splní více uchazečů, než je možné přijmout, rozhoduje jejich pořadí v hodnocení přijímacího řízení.

Přijatý uchazeč dává vybrané škole na vědomí, že se chce stát jejím žákem, odevzdání zápisového lístku. Musí tak učinit do 10 pracovních dnů od vyvěšení výsledků přijímacího řízení, přičemž den vyhlášení se do uvedené lhůty nezapočítává. Zápisový lístek má pevně stanovenou podobu. Svým žákům jej vydává základní škola. Musí se tak stát do 15. března. Pokud uchazeč v uvedené lhůtě dané škole zápisový lístek neodevzdá, vzdává se práva být na tuto školu přijat. Na jeho místo pak může ředitel školy přijmout jiného zájemce. Uchazeč má též možnost vzít zápisový lístek zpět a odevzdat jej na jiné střední škole. Může se tak stát pouze v případě, že byl na tuto jinou školou nově přijat v rámci odvolacího řízení.

Uchazeč, který v rámci přijímacího řízení nebyl přijat, může podat proti rozhodnutí o nepřijetí je studiu odvolání, a to ve lhůtě tří pracovních dnů od doručení rozhodnutí. K odvolání by tedy mělo dojít až ve chvíli, kdy je rozhodnutí uchazečem převzato.

Vzhledem k možnosti podání dvou přihlášek ke studiu se mnoho původně přijatých uchazečů o studium nakonec rozhodne na příslušnou školu nenastoupit a nepředá řediteli zápisový lístek. Tím se uvolňuje místo dalším zájemcům o studium, kteří splnili podmínky přijímacího řízení. Ředitel střední školy může v tzv. autoremeduře zrušit své původní rozhodnutí o nepřijetí pouze v případě, podal-li uchazeč proti původnímu rozhodnutí odvolání. Po 30 dnech od obdržení prvního odvolání některého z neúspěšných uchazečů postupuje střední škola odvolací řízení příslušnému krajskému úřadu.

Studijní pobyty v zahraničí

Studenti vyššího stupně gymnázia či jiných středních škol v poslední době často odjíždějí na roční či delší studijní pobyty do zahraničí. Nejčastěji této možnosti využívají v 2. a 3. ročníku čtyřletého studia, popř. v odpovídajících ročnících víceletých gymnázií. Zákonní zástupci těchto žáků nebo zletilí studenti sami pak požádají ředitele střední školy o přerušení studia. Na základě této žádosti ředitel rozhodne o povolení přerušení studia. Postupuje přitom v souladu se správním řádem. Po dobu přerušení studia není dotyčná osoba studentem školy, nemůže tedy požívat výhod, které z tohoto statusu vyplývají.

Vzor rozhodnutí ředitele o přerušení studia

Vážený pan
Adam Novák
Vodičkova 13
110 00 Praha 1

Č.j.: 386/08 
  Spis. značka: PRE/08/08/VO

V Praze dne 9. 9. 2008

R o z h o d n u t í

  Ředitelka Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského, Praha 1, Truhlářská 22, podle § 66 odst. 5 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění (dále jen "školský zákon"), a v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění (dále jen "správní řád"),

rozhodla přerušit vzdělávání studenta Karla Nováka, nar. 1. 1. 1991,  bytem Praha 1, Vodičkova 13,  studenta  Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského a to od 4. 9. 2008 do 31. 8. 2009.

   O d ů v o d n ě n í

  Ředitelka školy vzala v úvahu důvody, které jsou uvedeny v žádosti zákonného zástupce studenta, tedy úmysl odjet studovat na střední školu do USA. Rozhodnutí je v souladu s § 66 odst. 5 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon.

P o u č e n í

  Proti tomuto rozhodnutí lze podat odvolání ve lhůtě 15 dnů ode dne jeho doručení. Odvolání se podává u ředitelky Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského, Praha 1, Truhlářská 22, a rozhoduje o něm Hlavní město Praha, Magistrát hlavního města Prahy, odbor školství, Jungmannova 29/35, 110 00  Praha 1.

                                                                                              PhDr. Jitka Kendíková

                                                                                              ředitelka školy

Ukončení přerušení studia

Po ukončení přerušení studia může student nastoupit do ročníku, který následuje po posledním ročníku, jenž na dané střední škole ukončil. Tedy dojde-li k přerušení studia po ukončení sexty osmiletého gymnázia, student nastoupí do septimy.

Postup do vyššího ročníku

Ředitel školy však může se souhlasem ředitele školy pokračovat ve studiu ve vyšším ročníku, „prokáže-li odpovídající znalosti“ (viz par. 66, odst. 5 školského zákona). Ředitel může uznat částečné vzdělání studenta, které získal při studiu na zahraniční škole (viz par. 70 školského zákona). Žák v tomto případě musí předložit doklad o svém vzdělání. Tím je vysvědčení ze zahraniční školy a jeho překlad do českého jazyka.

Rozhodování ředitele

Z výše uvedeného tedy jasně vyplývá, že vždy záleží na rozhodnutí ředitele, jak se v daných případě zachová. Většina ředitelů českých středních škol nařizuje zmíněným studentům rozdílové zkoušky ve všech předmětech odpovídajícího ročníku. Tento postup však žákům prakticky znemožňuje postup do vyššího ročníku.

.