Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Akreditace novinářů u MZV ČR

 

MZV je hlavním orgánem pro akreditování novinářů zahraničních médií. Níže uvádíme podmínky a postup podání žádosti o akreditaci.

1) Akreditace novinářů na konkrétní akce

V některých případech se vyžaduje akreditace českých i zahraničních novinářů na konkrétní akce. Podmínky akreditace jsou pak uvedeny přímo u avíza na akci (v rubrice "Události a témata").

 


2) Žádosti o dlouhodobou novinářskou akreditaci

Zahraniční novináři, resp. čeští občané, kteří pracují pro zahraniční média, mohou o vydání dlouhodobé novinářské akreditace požádat přímo Tiskový odbor Ministerstva zahraničních věcí ČR, nebo prostřednictvím zastupitelského úřadu ČR v zemi svého dlouhodobého, resp. trvalého pobytu.

Žádost obsahuje:

  • vyplněný registrační dotazník
  • originál dopisu zaměstnavatele, který potvrzuje, že se jedná o vyslání stálého korespondenta redakce, a zároveň obsahuje žádost redakce o udělení dlouhodobé akreditace
  • životopis
  • 2 fotografie pasového formátu
  • kopie platného cestovního dokladu

Řízení o udělení dlouhodobé akreditace trvá 6 – 8 týdnů, akreditace je udělena na dobu 12-ti měsíců. Po udělení dlouhodobé akreditace vystaví Tiskový odbor novináři Průkaz zahraničního novináře.

Žadatelé ze zemí, se kterými Česká republika nemá uzavřenou dohodu o bezvízovém styku, mohou informace o podmínkách udělení víza k pobytu nad 90 dnů apod. získat na konzulárním oddělení diplomatického zastoupení ČR v zemi svého trvalého nebo dlouhodobého pobytu.

 

Prodloužení dlouhodobé novinářské akreditace

Žádost o prodloužení dlouhodobé novinářské akreditace se podává přímo Tiskovému odboru MZV ČR. Žádost obsahuje:

  • vyplněný registrační dotazník
  • originál dopisu zaměstnavatele, kterým redakce žádá Tiskový odbor MZV ČR o prodloužení akreditace pro svého stálého korespondenta
  • 2 fotografie pasového formátu
  • kopie platného cestovního dokladu

Řízení trvá 6 – 8 týdnů, akreditace je prodloužena na dobu dalších 12-ti měsíců.

Pozn.: Na udělení akreditace neexistuje právní nárok žadatele a akreditace tudíž nejsou vystavovány automaticky. Kromě dodání výše uvedených náležitostí jsou při rozhodovacím procesu zároveň zohledňovány parametry významu a rozsahu působnosti média.

přílohy

akreditace.pdf 392 kB pdf (Acrobat dokument) 1.3.2011

.