Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

x2009_09_21_kohout_clinton
Foto: Milan Řepka (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Spolupráce ČR a USA má novou dimenzi

 

(Archivní článek, platnost skončena 23.09.2014.)

New York (21.9.2009) – Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout při setkání s ministryní zahraničních věcí Spojených států amerických Hillary Clintonovou řekl, že vzájemné vztahy obou zemí jsou dlouhodobě velmi dobré. Hillary Clintonová ještě před zahájením vzájemného setkání před novináři k setkání se svým českým protějškem uvedla, že Česká republika je pro Spojené státy strategickým aliančním partnerem.

Ministr Kohout a minystrině ClintonováBěhem společného setkání newyorském hotelu Waldorf Astoria, pak oba představitelé shodně potvrdili, že mají zájem svou vzájemnou spolupráci posílit a rozšířit i o celou řadu dalších oblastí. Jan Kohout po jednání řekl: „Shodli jsme se na tom, že  naše spolupráce by se neměla omezit jen na vojenské projekty, ale měla by mít i výraznou civilní složku. Hovořili jsme o tom, že velký prostor je například v oblasti ekonomických projektů.“

Ministři se dohodli také na tom, že jak ČR, tak i USA připraví "nabídkový list" pro konkrétní možnosti rozvoje vzájemné spolupráce. Přičemž nové projekty ČR a USA by měly podle českého ministra odpovídat "dnešní době a úrovni vztahů obou zemí". Jan Kohout po setkání s americkou ministryní zahraničí také potvrdil, že spolu hovořil i o vědeckotechnické spolupráci, například i v oblasti kosmického výzkumu a vývoje. „Předpokládám, že do konce letošního roku by se v Praze mohl uskutečnit strategický dialog mezi Českou republikou a Spojenými státy. V jeho rámci by obě země měly vyjednat konkrétní podobu své další spolupráce,“ dodal ministr Kohout.

"Česká republika v minulosti projevila velkou ochotu spolupracovat se Spojenými státy na protiraketové obraně. My jsme nyní změnili náš přístup a ten podle nás přinese širší spektrum možností. Bude založen na technologii, kterou už lze rozmístit. S Českou republikou budeme spolupracovat dál a to, jak ve výzkumu, tak dalších oblastech," řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout je v Spojených státech na zasedání Valného shromáždění OSN.

.