Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Návštěva ministra Kohouta v Jordánsku

 

(Archivní článek, platnost skončena 08.10.2014.)

(Ammán, 6.10.2009) Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout uskutečnil pracovní návštěvu v Jordánském hášimovském království. Hlavním cílem návštěvy ministra Kohouta bylo využít pozitivní dynamiku, kterou získaly naše vzájemné vztahy během českého předsednictví v EU, a navázat na ni. Jordánsko je pro Českou republiku i Evropskou unii jedním z klíčových partnerů na Blízkém východě.

Během setkání s předsedou jordánské vlády Nádirem Dahabím a ministrem zahraničních věcí Násirem Džúdem byla vedle česko-jordánských vztahů diskutována perspektiva pokračování izraelsko-palestinských mírových rozhovorů a situace v oblasti včetně posledních událostí v Jeruzalémě. Obě strany se shodly, že je nezbytné zabránit eskalaci napětí a vyvarovat se všech událostí, které mohou podkopat úsilí o pokrok v mírovém procesu.

Ministr Kohout vyjádřil podporu České republiky pro užší spolupráci mezi Jordánskem a EU. Aktivnější spolupráce byla nastartována během neformálního summitu EU – Jordánsko, který se konal v červnu pod taktovkou českého předsednictví v Bruselu. V rámci nového instrumentu EU k jaderné bezpečnosti (Instrument for Nuclear Safety Cooperation) bylo Jordánsko v roce 2008 zařazeno do programu pomoci při vybudování řádných regulatorních instrumentů a institucí pro dohled nad jadernou bezpečností a jako koordinátor pro Jordánsko bude působit Česká republika. Obsahem projektu je zpracování potřebných dokumentů pro oblast jaderné bezpečnosti, pomoc při vytváření odpovídajících struktur a asistence při zaškolování expertů. V návaznosti na tento projekt projevila jordánská strana zájem o další spolupráci s Českou republikou v oblasti jaderné energie.

Během návštěvy Jordánska se ministr Kohout setkal rovněž s šéfem královského dvora Násirem Lózím a s předsedou Senátu Zajdem Rifáím.

.