Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x20091007_06
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout na pracovní návštěvě Egypta

 

(Archivní článek, platnost skončena 08.10.2014.)

(Káhira, 7.10.2009) Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout zahájil svojí pracovní návštěvu Egyptské arabské republiky. Hlavním tématem všech jednání byla otázka izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Česká diplomacie tak pokračuje v aktivním a intenzivním politickém dialogu s Egyptem na nejvyšší úrovni. Ten byl zahájen před českým předsednictvím EU a v jeho průběhu dále rozvíjen.

Ministr Kohout zahájil pracovní návštěvu setkáním s generálním tajemníkem Ligy arabských států (LAS) Amrem Músou, který presentoval problematiku mírových rozhovorů z perspektivy členských států LAS. Obě strany ocenily roli a vyjádřily podporu úsilí prezidenta Palestinské národní správy Mahmúda Abbáse v procesu vnitropalestinského usmíření. Ministr Kohout informoval Amr Músu o průběhu ratifikace Lisabonské smlouvy a o dopadech ekonomické a finanční krize na českou ekonomiku a veřejné rozpočty.

Izraelsko-palestinské mírové rozhovory byly hlavním tématem jednání ministra Kohouta s egyptským ministrem zahraničí Ahmedem Abúl Ghajtem. Ministři dále diskutovali aktuální regionální otázky, zejména pak íránský jaderný program, situaci v Súdánu a v Africkém rohu. Dohodli se rovněž na pokračování česko-egyptských resortních konzultací.

Setkáním s předsedou egyptské vlády Ahmedem Nazífem ukončil ministr Kohout první den své dvoudenní pracovní návštěvy Egypta.

.