Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout na pracovní návštěvě Egypta

 

(Archivní článek, platnost skončena 08.10.2014.)

(Káhira, 7.10.2009) Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout zahájil svojí pracovní návštěvu Egyptské arabské republiky. Hlavním tématem všech jednání byla otázka izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Česká diplomacie tak pokračuje v aktivním a intenzivním politickém dialogu s Egyptem na nejvyšší úrovni. Ten byl zahájen před českým předsednictvím EU a v jeho průběhu dále rozvíjen.

Ministr Kohout zahájil pracovní návštěvu setkáním s generálním tajemníkem Ligy arabských států (LAS) Amrem Músou, který presentoval problematiku mírových rozhovorů z perspektivy členských států LAS. Obě strany ocenily roli a vyjádřily podporu úsilí prezidenta Palestinské národní správy Mahmúda Abbáse v procesu vnitropalestinského usmíření. Ministr Kohout informoval Amr Músu o průběhu ratifikace Lisabonské smlouvy a o dopadech ekonomické a finanční krize na českou ekonomiku a veřejné rozpočty.

Izraelsko-palestinské mírové rozhovory byly hlavním tématem jednání ministra Kohouta s egyptským ministrem zahraničí Ahmedem Abúl Ghajtem. Ministři dále diskutovali aktuální regionální otázky, zejména pak íránský jaderný program, situaci v Súdánu a v Africkém rohu. Dohodli se rovněž na pokračování česko-egyptských resortních konzultací.

Setkáním s předsedou egyptské vlády Ahmedem Nazífem ukončil ministr Kohout první den své dvoudenní pracovní návštěvy Egypta.

.