Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zahájení konference „Vytváření konsensu o politikách EU k podpoře demokracie“

 

(Archivní článek, platnost skončena 10.03.2014.)

Při příležitosti konání konference „Vytváření konsensu o politikách EU k podpoře demokracie“ byla dne 9. března 2009 v 14:00 v Černínském paláci za přítomnosti ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga a bývalého prezidenta ČR Václava Havla slavnostně představena brožurka s pokyny pro vnější politiku EU v oblasti lidských práv.

Václav Havel a ministr Schwarzenberg zahajují konferenci

Obecně je možné pokyny, tzv. guidelines, označit za návod pro postup EU v dané oblasti lidských práv. Jednotlivé texty definují klíčové termíny, určují cíle, kterých chce EU dosáhnout, a především vymezují úlohu jednotlivých složek EU (např. vedoucích zastupitelských úřadů) při naplňování stanovených cílů. Pokyny ve třetích zemích napomáhají v boji proti mučení a trestu smrti, při ochraně dětí postižených válečnými konflikty a žen před násilím a diskriminací či při podpoře obránců lidských práv.

Brožurka přináší aktuální verzi všech guidelines, včetně těch nejnovějších - o odstranění násilí na ženách a jejich diskriminace. Publikace dále vysvětluje jakým způsobem a za jakým účelem jsou vedeny lidskoprávní dialogy s třetími zeměmi, například s Čínou, s Japonskem nebo s USA. Podává stručný přehled o současné politice EU v oblasti lidských práv, o jejích prioritách a prostředcích realizace. Je určena odborníkům, zástupcům občanské společnosti, studentům a jiným zájemcům.

 


.