Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg navštívil Maďarsko

 

(Archivní článek, platnost skončena 07.08.2011.)

Budapešť, 5.8.2010 – První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg uskutečnil pracovní návštěvu Maďarské republiky. V Budapešti jednal se svým resortním protějškem Jánosem Martonyim. Hlavními tématy setkání byly bilaterální vztahy obou zemí a intenzifikace vzájemné spolupráce v rámci Visegrádské skupiny (V4) a EU.

Ministr Schwarzenberg navštívil Maďarsko

Ministři se shodli, že obě země mají mnohé společné zájmy i problémy. Identifikovali společné prioritní oblasti, na které se bude v nejbližší době soustředit úsilí obou diplomacií. Patří k nim efektivní prosazování zájmů v Evropské unii, podpora integrace zemí Západního Balkánu, další rozvoj Východního partnerství a realizace projektů, které přispějí k zajištění energetické bezpečnosti zemí regionu střední Evropy.

Vlády obou zemí stojí před rozpočtovými škrty, které se bezprostředně dotknou chodu ministerstev zahraničních věcí. Ministři se shodli, že ministerstva budou vzájemně koordinovat restrukturalizaci sítí diplomatických zastoupení v zahraničí, a to jak na bilaterální úrovni, tak v rámci Visegrádské skupiny. Cílem koordinace je vzájemné zastupování v některých zemích nebo společné využívání vybraných zastupitelských úřadu.

Návštěvou Maďarska ukončil ministr Schwarzenberg úvodní kolo jednání se svými resortními partnery ze sousedních zemí a zemí V4. Aktivní spolupráce se zeměmi regionu střední Evropy je jedním ze základních východisek naplňování programového prohlášení vlády v oblasti zahraniční politiky, které ministr Schwarzenberg v Budapešti představil slovy: „Dobrá zahraniční politika vychází z dobré sousedské politiky.“

Jiří Beneš, ředitel Tiskového odboru

.