Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Expertní mise MZV ČR se vrátila z Haiti

 

Dvoučlenná expertní mise Ministerstva zahraničí, která ve dnech 29.ledna až 4.února pobývala na Haiti, se vrátila do Prahy. Přímo na místě ničivého zemětřesení z 12.ledna ověřovala potřeby obnovy a hledala možnosti co nejefektivnějšího uplatnění humanitární pomoci ČR ve výši 15 mil. Kč, kterou schválila vláda.

Vyslaní experti jednali s haitskou ministryní zahraničních věcí, s místními koordinátory OSN a EU i se zástupci nevládních organizací, včetně společnosti Člověk v tísni. Hovořili také s honorárními konzuly ČR v Santo Domingu i Port-au-Prince. Mise MZV ČR ověřila, že základní prioritou je zajištění přístřeší pro statisíce lidí. Mezi další hlavní potřeby patří obnova školní docházky pro co nejvíc dětí, vybudování vlastního haitského zdravotnictví, stavba budov a infrastruktury pro vládní úřady, policii a soudy a rozběhnout projekty na obnovu  zemědělství a drobného podnikání.

Poznatky, které mise přivezla, rozpracuje Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s nevládními organizacemi i mezinárodními partnery tak, aby pomoc České republiky pro Haiti byla co nejpřínosnější.

 


Kontakt: Filip Kanda, Tiskový mluvčí MZV

.