Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Visegrádská čtyřka pro Východní partnerství

 

Budapešť, 2.3.2010 - Visegrádská skupina chce vytvořit užší vztahy a spolupráci se zeměmi Východního partnerství. Ve společném prohlášení se k tomu zavázali ministři zahraničí zemí Visegrádské čtyřky na závěr jejich mimořádné schůzky dnes v Budapešti. Vyjádřili v něm svůj záměr podpořit politické a společensko-ekonomické reformy probíhající v zemích Východního partnerství, Arménii, Ázerbajdžánu, Bělorusku, Gruzii, Moldavsku a na Ukrajině, a nabídli jim svoji pomoc, podporu a zkušenosti. Za hlavní priority spolupráce označili energetickou bezpečnost, energetickou infrastrukturu a dopravu.

Ministři zahraničí zemí Visegrádské skupiny vyjádřili své odhodlání také ke spolupráci s pobaltskými zeměmi, Litvou, Lotyšskem a Estonskem a i s některými nečlenskými zeměmi Evropské unie.

Ministři zahraničí Visegrádské skupiny také pokročili v dohodě o spolupráci při vzájemném zastupování a společném využívání některých zastupitelských úřadů. V této souvislosti se očekává otevření tzv. Visegrádského domu v jihoafrickém Kapském městě. Ten bude fungovat v sídle bývalého generálního konzulátu ČR v Kapském městě, rotačně ho budou využívat zastupitelské úřady zemí V4 a sdílet náklady na jeho provoz. Otevření „Visegrádského domu“ se předpokládá na konec března, takže by ho už stihli využívat i například návštěvníci nadcházejícího fotbalového mistrovství světa.

.