Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Neformální schůzka ministrů zahraničí EU v Cordobě

 

Cordoba, 6.3.2010 - Přiležitostí k méně formální diskuzi ministrů zahraniči EU o strategických otázkách směřovaní Unie v oblasti zahraniční politiky byl, jako již tradičně, Gymnich. Tentokráte se neformální schůzka konala pod španelským předsednictvím v andaluské Cordobě, včera a dnes, 5. a 6.března.

Ministr Kohout k setkání uvedl: "Jako vůbec první neformální schůzka ministrů zahraničí od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost byla jednání velmi zajímavá a důležitá hlavně proto, že ukázala, jaké bude společné ladění názorů a postojů k fungování nové zahraniční politiky a diplomacie EU."

Hlavními diskutovanými tématy neformálního setkání byla politika EU vůči novým globalním hráčům (především Čína, Indie a Brazílie), téma blízkovýchodního mírového procesu, Západní Balkán, ale i otázky spojené se změnami v architektuře unijních institucí v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky. V této souvislosti se pozornost soustředila především na téma Evropské služby pro vnějši činnost, která je často označována za unijní diplomacii. Ministři zahraničí, kteří na Gymnichu tradičně jednají bez svých delegací a v diskrétnějším ovzduší, si tak mohli vyměnit názory na stav příprav spuštění nové instituce a nové formy spolupráce. 

 

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

Aktualizováno 6.3.2010, 23:15

.