Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr zahraničí Jan Kohout na oficiální návštěvě Etiopie

 

Addis Abeba, 9.3.2010 - Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Jan Kohout je na dvoudenní oficiální návštěvě Etiopie. Tu chápe jako potvrzení dlouhodobých přátelských vztahů mezi oběma zeměmi.

„Už předválečné Československo a císařská Etiopie se vzájemně diplomaticky výrazně podporovaly. Cílem mé návštěvy v Addis Abebě je tyto tradičně přátelské vztahy ještě zintenzivnit a zužitkovat“.

Jan Kohout se sešel s ministrem zahraničí Etiopie Seyoumem Mesfinem a prezidentem Girmou Woldegiorgisem a veze s sebou i početnou skupinu českých podnikatelů. Podpořil ekonomické zájmy ČR a účastnil se podpisu Memoranda o společném porozumění mezi Etiopskou obchodní komorou a Svazem průmyslu a dopravy ČR.

„Doufám, že se objem naší vzájemné obchodní výměny s Etiopií v příštích letech zvýší ze současných 20 miliónů dolarů na 200 miliónů“, prohlásil český ministr zahraničí.

Kohout jednal také o dění v Africe a vztazích EU s tímto kontinentem s předsedou Komise Africké unie Jeanem Pingem. Navštívil rozvojový projekt financovaný MZV a realizovaný společností Člověk v tísni, zaměřený na vzdělání a přípravu etiopských učitelů. Předpokládá se, že Etiopie bude v budoucnu i nadále v centru pozornosti zahraniční rozvojové spolupráce ČR.  

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.