Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

V jihoafrickém Kapském Městě byl otevřen Visegrádský dům

 

Kapské město, 25.3.2010 - Dnes byl Kapském Městě v Jihoafrické republice otevřen Visegrádský dům. Slavnostního otevření se zúčastnila 1. náměstkyně ministra zahraničních věcí České republiky Helena Bambasová a velvyslanci České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska.

Visegrádský dům se nachází v budově bývalého Generálního konzulátu České republiky v Kapském Městě, který byl z úsporných důvodů uzavřen v roce 2008. Po uzavření Generálního konzulátu byla budova nadále periodicky využívána českými diplomaty pro plnění diplomatických a konzulárních povinností vyplývajících z přítomnosti jihoafrického Parlamentu a početné krajanské komunity v Kapském Městě.

Na letošním březnovém zasedání ministrů zahraničních věcí visegrádských zemí v Budapešti se ministři shodli na prohloubení spolupráce těchto zemí i ve vzdálenějších teritoriích. Prvním projektem se stalo Kapské Město, kde Česká republika vlastní nemovitost, kterou mohla nabídnout partnerům ke spoluužívání za příspěvek na náklady spojené s provozem budovy.

Tato spolupráce s pravidelnou diplomatickou a konzulární přítomností zemí V4 zajistí českým, maďarským, polským a slovenským turistům v případě potřeby pomoc v nouzi a občanům těchto zemí žijícím trvale v Kapském Městě umožní využít konzulárních služeb, například podání žádosti o vystavení cestovního dokladu, rodného listu apod. Konzulární pomoci tak již budou moci využít i návštěvníci nadcházejícího fotbalového mistrovství světa.

.