Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ve čtvrtek se otevře program MOST pro společný výzkum ČR a Izraele

 

Praha, 29. 3. 2010: Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ve čtvrtek 1. dubna 2010 vyhlásí první výzvu společného česko-izraelského programu Gesher / Most na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje.

Program do roku 2016 postupně rozdělí nejméně 600 milionů korun. Finance z něj můžou získat všechny výzkumné a vývojové projekty, na kterých budou společně pracovat partneři jak z České republiky, tak z Izraele. Rozdělování peněz má starosti agentura CzechInvest, které se podniky můžou o finance z první výzvy hlásit až do 17. května.

Do programu Gesher / Most se mohou hlásit české podniky všech velikostí. Veřejné výzkumné instituce se ho mohou zúčastnit pouze se soukromou firmou. Podmínkou je, aby se na řešení výzkumu podílel nejméně jeden partner z České republiky a jeden z Izraele. Výsledkem jejich spolupráce přitom musí být konkrétní komerčně uplatnitelný produkt.

Přihlášené projekty se musejí týkat informačních a komunikačních technologií, udržitelných a čistých technologií, biotechnologií a lékařské techniky, oblasti zemědělských a potravinářských technologií či moderního strojírenství – nových materiálů, nanotechnologií, kybernetiky nebo robotiky.

Program Gesher / Most bude rozdělený do pěti tříletých výzev. Do každé z nich Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vloží přibližně 60 milionů korun. Celý program paralelně financuje Česká republika spolu s Izraelem. Platí, že náklady českých účastníků projektu platí Česká republika, náklady těch izraelských zase Izrael.

Každý přihlášený projekt posoudí nezávislá komise na české i na izraelské straně. Přihlášky je proto nutné připravit v angličtině. Program Gesher / Most firmám zaplatí polovinu všech nákladů vynaložených na společný výzkum. Přihlášky do programu je nutné podat nejpozději do pondělí 17. května do 14:00 hodin. Veškeré informace včetně podrobných podmínek programu jsou dostupné na internetových stránkách Ministerstva školství a na webu agentury CzechInvest

.