Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Výstava Spring of Freedom představuje projekty ambasády ve Washingtonu

 

Do 30. června byla prodloužena výstava nazvaná Spring of Freedom, prezentující architektonické návrhy na výstavbu zastupitelského úřadu České republiky ve Washingtonu, D.C. v USA. Výstava probíhá od 1. dubna v Sále architektů na Staroměstské radnici.

Výstava seznamuje veřejnost s 87 architektonickými návrhy, které vznikly v rámci soutěže  na výstavbu Zastupitelského úřadu České republiky ve Washingtonu. Soutěž zadalo Ministerstvo zahraničních věcí z důvodu nevyhovující stávající budovy velvyslanectví, která se nachází na velmi atraktivním pozemku, avšak její dispozice a stav je v současnosti nedostačující a její rekonstrukce by nebyla ve srovnání s klady nové stavby dostatečně efektivní.

Počet účastníků dokládá velký zájem o tuto soutěž. Z 87 zaslaných projektů postoupily na základě rozhodnutí odborné poroty do druhého kola čtyři návrhy. První místo obsadil návrh ateliéru Chalupa architekti s.r.o., druhé Lennox architekti, s.r.o. a třetí Kuba & Pilař architekti, s.r.o.

Vítězný návrh zaujal odbornou porotu inspirativní výtvarnou koncepcí interiéru i exteriéru a poetickým výrazem. Půdorysné řešení ve tvaru „Y“ dobře zapadá do okolní krajiny a nápaditě odděluje jednotlivé funkční zóny: pracovní a reprezentační. Díky různému řešení fasád a jejich promyšlenému použití architektura přímo vybízí k přátelskému setkání a výměně názorů. Navržené velvyslanectví je umístěné v krásném prostředí, na tiché stávající parcele mezi ulicí Spring of Freedom a bujnou vegetací parku Rock Creek. Právě tato poloha dává možnost nově vzniklé architektuře vyniknout a zaujmout návštěvníka půvabem zeleně a čistotou architektury.

Svojí vstřícností a otevřeností může tato nová architektura v budoucnosti přispět k posílení dobrých vztahů mezi Českou republikou a zahraničím.

Výstavu je možné zhlédnout do 30. 6. 2010 v Sále architektů na Staroměstské radnici,  Staroměstské náměstí 1, Praha1.

Otevřeno je denně: po 11:00- 18:00, út-ne 9:00-18:00.

Pořadatelé výstavy:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, www.mzv.cz

Útvar rozvoje hl. m. Prahy, www.urm.cz

Partner výstavy: České centrum Praha

.