Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Most mezi ČR A Izraelem dá 600 milionů na výzkum

 

(Archivní článek, platnost skončena 02.04.2016.)

Praha, 1.4.2010 - Dnes startuje program Gesher/Most na podporu společného aplikovaného výzkumu českých a izraelských firem a institucí. je vůbec první svého druhu. Společné výzkumné projekty českých a izraelských firem a institucí si ode dneška začnou rozdělovat finance z nového programu Gesher / Most na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje.

Do roku 2016 program rozdělí nejméně 600 milionů korun. Financovat ho budou paralelně Česká republika a Izrael. První výzvu programu vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR právě dnes. Rozdělování peněz má starosti agentura CzechInvest, které se podniky můžou o finance z první výzvy hlásit až do 17. května.

„Pro české firmy je podpora spolupráce s Izraelem výjimečnou událostí, která podtrhuje historické vazby mezi oběma zeměmi. Česko má s Izraelem vynikající vztahy, které program Gesher / Most dál prohlubuje, protože motivuje české a izraelské podniky k intenzivnější spolupráci,“ říká předseda vlády České republiky Jan Fischer. „V Izraeli se nadmíru dobře daří převádět výsledky výzkumu a vývoje do praktických produktů, a právě v téhle oblasti určitě můžou české firmy najít inspiraci.“

„Startem programu Česká republika vstupuje do elitního klubu hrstky zemí, se kterými má Izrael obdobné smlouvy podepsané,“ dodává Yaakov Levy, velvyslanec státu Izrael v České republice. „Gesher / Most přinese izraelským firmám nové nápady v oblasti výzkumu a navíc nám může pomoct otevřít dveře k dalších obchodním partnerům.“

„Program Gesher / Most je vůbec prvním svého druhu, který Česká republika s některou zemí světa připravila,“ vysvětluje Jan Kohout, ministr zahraničí ČR. „Podobné projekty přitom běžně fungují například v Německu, ve Spojených státech, ale třeba i na Slovenku nebo v Polsku, takže věřím tomu, že Gesher / Most pomůže vydláždit cestu k obdobným smlouvám i s dalšími státy.“

„Program Gesher / Most bude rozdělený do pěti tříletých výzev. Do každé z nich Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vloží přibližně 60 milionů korun,“ vypočítává Miroslava Kopicová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR. „Program podporuje vzájemnou spolupráci firem z obou státu a současně se přísně zaměřuje na komerční využití výsledků výzkumu – a právě v tom je jeho obrovská hodnota.“

„Izrael patří k technologickým velmocím v informačních a komunikačních technologiích, v biotechnologiích nebo ve sféře bezpečnostním výzkumu,  a právě v těchto oblastech program spolupráci Čechů a Izraelců podporuje. Konkrétně se projekty musejí týkat: informačních a komunikačních technologií, udržitelných a čistých technologií, biotechnologií a lékařské techniky, oblasti zemědělských a potravinářských technologií či moderního strojírenství – nových materiálů, nanotechnologií, kybernetiky nebo robotiky,“ říká Vladimír Tošovský, ministr průmyslu a obchodu ČR.

„Už nyní víme o dvou desítkách českých firem, které se chtějí do programu zapojit. Nepochybuji o tom, že po dnešním oficiálním vyhlášení první výzvy se jejich počty ještě zvýší,“ dodává Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest, která má program na starosti. „Platí, že náklady českých účastníků projektu platí Česká republika, náklady těch izraelských zase Izrael.“

Smlouvu o podpoře vzájemných projektů podepsali 30. března 2009 na Pražském hradě zástupci České republiky a státu Izrael za přítomnosti prezidentů Václava Klause a Šimona Perese. První impuls ke vzniku programu však vznikl už v březnu 2008 během návštěvy Mirka Topolánka v Izraeli při jednáních s izraelským ministerským předsedou Ehudem Olmertem. Program byl oficiálně představen na konci minulého roku na Česko izraelských technologických dnech, které pořádá agentura CzechInvest.

Program Gesher / Most je určený pro malé, střední a velké podniky. Veřejné výzkumné instituce se ho mohou zúčastnit pouze ve spolupráci se soukromou firmou. Základní podmínkou přitom je, aby se na každém projektu podílel nejméně jeden partner z České republiky a jeden z Izraele. Výsledkem výzkumu musí být konkrétní produkt, u kterého je velká šance, že se ho podaří komerčně prosadit.

Každý přihlášený projekt posoudí nezávislá komise jak na české tak na izraelské straně. Proto je také nutné přihlášky připravit v angličtině. Pokud se experti z obou zemí shodnou, můžou se podniky těšit na to, že jim Gesher / Most zaplatí polovinu všech nákladů vynaložených na společný výzkum. Přihlášky do programu je nutné podat nejpozději do pondělí 17. května do 14:00 hodin. Veškeré informace včetně podrobných podmínek programu jsou dostupné na internetových stránkách Ministerstva školství a na webu agentury CzechInvest.

.