Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout na Neformálním ministerském zasedání NATO v Tallinnu

 

Tallinn, 23.4.2010 - Ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance na setkání v estonském Tallinnu projednali aktuální bezpečnostní otázky, postoupili v tvorbě nové Strategické koncepce NATO, která by měla být na listopadovém summitu v Lisabonu předložena ke schválení, projednali proces reformy NATO a také možnosti spolupráce Aliance s Ruskem. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen znovu vyzval Rusko k účasti na vybudování systému protiraketové obrany.

Podle ministra zahraničí ČR Jana Kohouta „nebezpečí raketového útoku proti Evropě roste a zapojení Ruska do protiraketové obrany by bylo v zájmu evropské bezpečnosti“.

Ministři diskutovali i o budoucnosti taktických jaderných zbraní v Evropě po podpisu pražské americko-ruské dohody o omezení strategické jaderné výzbroje. „Odstrašovací sílu NATO je třeba v dnešním nejistém světě zachovat“, řekl generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen a šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová prohlásila, že „jakékoli omezení americké taktické jaderné moci v Evropě je možné jen po dohodě s Ruskem“.

Účastníci tallinnské schůzky se také dohodli na spuštění Akčního plánu členství v NATO pro Bosnu a Hercegovinu. Balkánská země ale bude muset před případným přijetím do Aliance splnit několik podmínek provedení politických, demokratických a vojenských reforem.

Na závěr zasedání také ministři jednali s přispěvateli alianční operace ISAF v Afghánistánu o chystaném rozšíření kontingentu vojenských instruktorů a o tom, jak nejlépe připravit postupné předávání zodpovědnosti za bezpečnost jednotlivých provincií do afghánských rukou.

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.