Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Návštěva ministra Kohouta ve Vatikánu

 

Vatikán, 28.4.2010 - Návšteva ministra zahraničí Jana Kohouta potvrdila vynikající stav bilaterálních vztahů mezi Svatým stolcem a Českou republikou, od jejichž obnovení uběhlo letos právě 20 let. Jana Kohouta přijal Papež Benedikt XVI. během generální audience na Svatopetrském náměstí, kde český ministr zahraničí předal hlavě katolické církve Faksimile Bible kutnohorské. Ta je druhou úplnou tištěnou biblí na území Čech a pochází z roku 1489.

Během rozhovoru Jana Kohouta se sekretářem pro vztahy se státy Mons. Dominiquem Mambertim, obě strany uznaly za užitečné upravit vzájemné vztahy, jakož i vztahy mezi státem a církví v České republice prostřednictvím smlouvy uzavřené mezi Svatým stolcem a Českou republikou. Obě strany vzaly na vědomí podpis bilaterální smlouvy z roku 2002 a za účelem co nejdříve dokončit příslušný proces se strany dohodly zřídit pracovní skupinu, která vyhodnotí podepsaný text a zformuluje případná doporučení.

Obě strany současně zdůraznily nutnost široké podpory zemí trpících enormní chudobou, hladem nebo ničivými důsledky živelných pohrom či ozbrojených konfliktů. Zejména vyzdvihly potřebu pomoci zemím afrického kontinentu a zemím Karibiku.

Ministr zahraničí Jan Kohout jednal také s velkokancléřem Suverénního řádu maltézských rytířů Jean-Pierrem Mazerym, se kterým podepsal společné Memorandum o porozumění. Na jeho základě bude moci Česká republika s Řádem maltézských rytířů společně působit například při poskytování rozvojové spolupráce na zemětřesením postiženém Haiti.

Ministr zahraničí Jan Kohout také položil květiny na hrob kardinala Berana a Papeže Jana Pavla II.v podzemí baziliky sv.Petra a uctil památku nedávno zesnulého kardinála Tomaše Špidlíka.  

 

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.