Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout navštívil Palestinská území

 

Ramalláh, Tubas, 6.5. - Cesta místopředsedy vlády a ministra zahraničí ČR Jana Kohouta na Palestinská území navázala na návštěvu Izraele a byla dalším projevem zájmu o aktuální situaci v oblasti, její stabilitu, prosperitu a vývoj k míru, které mají pro ČR bezpečnostní a ekonomický význam. Jan Kohout jednal s ministrem zahraničí Palestinské správy Rijádem al-Málikim a premiérem Salamem Fajjádem o současné situaci na Blízkém východě, stavu a perspektivách mírového procesu mezi Izraelem a Palestinskou národní správou a v celé oblasti. K jednaním došlo právě v období, kdy se očekavá posun v otázce zahájení nepřímých rozhovoru mezi Izraelem a Palestinskou národní samospravou.

"Sledujeme vývoj velmi pozorně a jsme přesvědčeni, že lze dosáhnout mírového urovnání izraelsko-palestinského konfliktu na základě ustavení nezávislého a demokratického palestinského státu, který by existoval v míru a bezpečnosti vedle Státu Izrael", řekl ministr zahraničí Jan Kohout.

Návštěva se zaměřila také na témata bilaterální česko-palestinské spolupráce. "Máme za sebou dlouhou historii vzajemných vztahů a spolupráce. Cílem mé návštěvy je tyto hospodařské vazby ještě posílit. I přes dosažené úspěchy máme stále ješte velký potencial k dalšímu využití", prohlásil Jan Kohout.

Palestinská území patří z hlediska zahraniční rozvojové spolupráce ČR mezi tzv. projektové země. V období od roku 1996 do 2008 česká strana zrealizovala 14 rozvojových projektů v celkové hodnotě přes 250 milionů korun. Ministr zahraničí ČR Jan Kohout také navštívil další projekt, které naše firmy rozvíjejí v oblasti palestinského Tubásu. Už v příštích měsících by tam mělo být dokončeno středisko na opravu transformátorů, klíčové pro obnovu elektrifikace oblasti.

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.