Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Podpis smlouvy o studiu v Open Society Archives

 

Dne 7.5.2010 byla v Černínském paláci pod záštitou a za přítomnosti místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Jana Kohouta slavnostně podepsána smlouva o spolupráci Mezinárodního visegrádského fondu a Středoevropské univerzity v Budapešti, která spravuje Open Society Archives (OSA).

Smlouvu podepsal za Mezinárodní visegrádský fond výkonný ředitel Petr Vágner a ředitel OSA István Rév.

Mezinárodní visegrádský fond bude na základě smlouvy poskytovat ročně 10 stipendií určených na studium v archivech OSA. Hlavní součástí OSA je bývalý mnichovský archiv rozhlasové stanice Svobodná Evropa/Svoboda, který obsahuje unikátní informace o období studené války.

Stipendia jsou určena především pro badatele ze zemí V4 (po dvou pro každou zemi), dvě zbývající jsou určena pro zájemce z ostatních zemí.

Tato spolupráce je výsledkem pracovní návštěvy ministra Kohouta v Maďarsku dne 29.7.2009, během které navštívil výše uvedené archivy spravované Středoevropskou univerzitou v Budapešti. Ministr Kohout tehdy přislíbil, že se pokusí podpořit zvýšení povědomí o OSA zejména mezi odbornou veřejností. MZV ČR proto navrhlo ostatním zemím Visegrádské skupiny zapojení Mezinárodního visegrádského fondu při poskytování stipendií badatelům ze zemí V4, ale i zemí jiných.

videozáznam

přílohy

Projev ministra Jana Kohouta u příležitosti podpisu... 28 kB doc (Word dokument) 7.5.2010

.