Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout na Radě pro vnější vztahy a pro všeobecné záležitosti EU

 

Brusel, 10.5.2010 - Na okraj zasedání došlo k podpisu Rámcové dohody mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Korejskou republikou na straně druhé. Společně s Dohodou o volném obchodu bude tvořit tzv. institucionální rámec vztahů mezi EU a Korejskou republikou.

Dohodu podepsali ministři zahraničí členských zemí EU, mezi nimi Jan Kohout za ČR, Korejské republiky a vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Catherine Ashtonová. V ČR by následně smlouvu měly schválit obě komory Parlamentu a poté by ji měl ratifikovat prezident republiky.

Ministři zahraničí členských států EU také na Radě jednali o společných krocích navazujících na sankční rezoluci RB OSN vůči Íránu, která je očekávána v červnu, a hledali řešení pro situaci se zadrženými somálskými piráty. Jejich souzení se komplikuje poté, co vláda v Keňi odstoupila od dohody, která umožňovala soudit piráty na jejím území.

Rada pro vnější vztahy také posloužila ministrům zahraničí ke sladění pozic před nadcházejícím summitem mezi Evropskou unií a Ruskem, který je plánován na 31.5. a 1.6. Ten by se měl věnovat tématům jako je tzv. partnerství pro modernizaci, které by mělo být zaměřeno nejen na spolupráci v moderních technologiích, ale též k rozvoji demokracie a posílení občanské společnosti. Diskutována by měla být také vízová liberalizace.

 

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.