Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Jan Kohout jednal s nejvyššími ázerbajdžánskými představiteli

 

Baku, 14.5.2010 - V druhý den své oficiální návštěvy Ázerbajdžánu jednal místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Jan Kohout s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, premiérem Arturem Rasizadem a ministrem zahraničí Elmarem Mammadyarovem.

Během schůzky s šéfem ázerbajdžánské diplomacie podepsal Jan Kohout Smlouvu mezi vládou ČR a vládou Ázerbajdžánu o letecké dopravě, která by v budoucnu měla mimo jiné výrazně usnadnit možnost zavedení přímé letecké linky mezi Prahou a Baku.

Jednání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem bylo zaměřeno především na energetiku a možnostem vybudování alternativních tras pro přepravu energetických surovin do EU. Jedním z nich je například projekt plynovodu Nabucco. Ázerbájdžán je už dnes jedním z nejvýznamnějších dodavatelů pohonných hmot do České republiky. „Téměř 25% ropy, které dovážíme do České republiky, pochází z Ázerbajdžánu, takže lze s nadsázkou říci, že každý čtvrtý automobil, který jezdí po českých silnicích, jezdí na ázerbajdžánské palivo“, řekl Jan Kohout.

Při jednání s premiérem Arturem Rasizadem ministr Kohout vyzdvihl skutečnost, že s Ázerbájdžánem nás pojí velmi dobré bilaterální vztahy, a že zakavkazská země je pro Česko důležitým strategickým partnerem v regionu. Návštěva českého ministra zahraničí by měla položit solidní základy k tomu, aby se Česká republika a české firmy mohly aktivně a úspěšně podílet na modernizaci dynamicky se rozvíjejícího Ázerbajdžánu.

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.