Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Jan Kohout zahájil český den na EXPO 2010 v Šanghaji

 

Šanghaj, 17.5.2010 - „Deset, devět, osm…tři, dva, jedna.. TEĎ!“ a pak už jen obrovský potlesk zněl v prostorách šanghajského VIP klubu MINT přesně o půlnoci na dnešek, 17. května. Český den na EXPO 2010 právě začal.

Oficiální program, přijetí české delegace, vztyčení české vlajky, to vše proběhne přímo na výstavišti v šanghajském EXPO Center až během dopoledne. Symbolická vláda České republiky nad Šanghají ale začala už o půlnoci.

„Česká republika se představuje jako atraktivní a prosperující země, která unikátním způsobem přispívá k tvorbě a uchování civilizačních hodnot. Expozice s názvem „Plody civilizace“ představuje Českou republiku třetího tisíciletí jako křižovatku, kam proudí myšlenky, kultury a technologie. Češi je se svou pověstnou tvořivostí přetavují do nápaditých řešení, která dělají naše města a život v nich lepšími,“ řekl během úvodního ceremoniálu místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kohout a dodal, že „Česká republika je přirozenou křižovatkou uprostřed Evropy, kde se vždy potkávali, umělci, vědci, tvůrci, politici i obchodníci. Účastníme se, abychom zjistili: co dobrého můžeme na EXPO ostatním zemím předat, co se naučit. EXPO je laboratoří inspirací kulturních, ekonomických, obecně civilizačních.“

V předvečer zahájení českého dne na EXPO rovněž ministr Kohout v klubu MINT slavnostně pokřtil knihu „Perly České republiky“, která popisuje českou expozici. „Ať Vám kniha Perly České republiky připomíná tento večer, českou účast na EXPO 2010 a 25 unikátů, jimiž Česká republika ohromila svět“, prohlásil Jan Kohout.

 

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.