Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

V předvečer českého dne na EXPU v Šanghaji ministr Kohout dojednal obchodní spolupráci s čínskými partnery

 

Šangaj, 16.5.2010 - Česká účast na EXPU 2010 a pracovní návštěva české oficiální delegace v čínské Šanghaji zaznamenala úspěch ještě před vlastním zahájením českého dne. Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Jan Kohout dohodl s guvernérem čínské provincie Shaanxi, Zhao Yongzhengem, několik významných kroků k posílení vzájemné obchodní spolupráce.

Kohout a Zhao Yongzheng se domluvili na výměně podnikatelských misí a na organizování dalších podpůrných aktivit. Mezi ně by v nejbližší době měla patřit účast ČR na veletrhu věnovanému obchodu a možnostem investic v západní Číně, dále účast na konferenci na téma důlních technologií a bezpečnosti. Naopak guvernér provincie Shaanxi přislíbil účast provincie na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Obě strany také dohodly vytvoření neformální pracovní skupiny, která rozpracuje vzájemné obchodní možnosti a aktivity tak, aby firmy, které se jí zúčastní, mohly v maximální možné míře najít nové obchodní partnery a posílit stávající obchodní vztahy.

Provincie Shaanxi ve střední Číně je jedním z největších železničních středisek a důležitým leteckým uzlem. Provincie má obrovské zásoby uhlí, neželezných kovů, rozvíjí strojírenský, letecký, kosmonautický, chemický a zpracovatelský průmysl. Pro české investice a obchod skýtá mimořádně velké možnosti spolupráce.

„My jsme desetimiliónová země a s jakkoli velkým vývozním potenciálem nemůžeme mít ambice pokrýt celou Čínu. ČR má proto zájem spolupracovat na regionální úrovni a zejména pak s těmi provinciemi, u nichž takováto spolupráce vykazuje konkrétní výsledky“, řekl během jednání ministr Kohout.

Guvernér Shaanxi, Zhao Yongzheng zájem své provincie potvrdil. „V čínském měřítku hodnotíme naší ekonomiku jako lepší střed, ale s velkou dynamikou růstu. Chceme být nejvýznamnějším partnerem ČR v Číně“.  

Ministr Jan Kohout také navštívil vývojové středisko společnosti Huawei, která je jedním ze světových lídrů v telekomunikačních technologiích. Úspěšně působí i v ČR, kde v současnosti zaměstnává 150 lidí, z 80% místních odborníků, a své služby nabízí všem telefonním operátorům v ČR. Ambice má ale ještě vyšší. Nyní chce využít ČR jako základnu pro expanzi do východní Evropy.

Místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kohout uvítal, že tak významná technologicky zaměřená společnost vstoupila na český trh a rozvíjí tam své aktivity, které odpovídají našemu zaměření na rozvoj znalostní ekonomiky. Kohout využil návštěvy společnosti Huawei k tomu, aby vyzval její management k další realizaci svých záměrů v ČR a přislíbil, že vláda k tomu bude vytvářet příznivé předpoklady.

 

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.