Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Na EXPO 2010 začal český národní den

 

17.5.2010, Šanghaj - První minutu po půlnoci na 17. května se šanghajská televizní věž – symbol tohoto dvacetimilionového města – rozzářila v barvách České republiky. Na Všeobecné světové výstavě začal národní den. Oficiálně ho pak ráno na výstavišti EXPO 2010 zahájil vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout.

„Česká republika chce prostřednictvím své účasti na EXPO 2010 prezentovat nejen svůj kulturní, ale i vědecký a ekonomický potenciál,“ prohlásil šéf české diplomacie před šesti desítkami novinářů na tiskové konferenci, která se odehrála v českém pavilonu, „že mě na této cestě doprovází i ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel a ministr zemědělství Jakub Šebesta, to potvrzují,“ dodal Jan Kohout.  

Během českého národního dne se česká expozice přelila formou kulturních programů i do dalších míst výstaviště: v Kongresovém centru dopoledne česká delegace společně s čínskými hostiteli shlédla film naživo „Kde domov můj“ v režii bratrů Michala a Šimona Cabanů. Večer se na stejném místě odehraje premiéra baletu Národního divadla v choreografii Petra Zusky. Od deseti hodin pak na Evropském náměstí před národním pavilonem vystupují čeští umělci i pro veřejnost. Ta uvidí a uslyší například skupiny Čechomor,  Laura a její tygři, Toxique, Gipsy.cz, zpěváky Daniela Bártu a 4tet Jiřího Korna, hudebníky Emila Viklického a Pavla Šporcla, ale také divadelní vystoupení Tros Sketos, Skutr či Marionette. 

„Pro Čínu jsme chtěli namíchat koktejl tak, aby reprezentoval současnou českou kulturu a současně návštěvníkům EXPO chutnal“, říká režisér doprovodného programu Michal Caban, „všech 150 umělců svou účast bere jako prestižní záležitost.“ Český národní den na největší výstavě EXPO všech dob skončí v deset hodin večer. Nad Šanghají zhasnou národní barvy a nápis „Česká republika – perla civilizace“ až o půlnoci. 

 

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.