Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout na Summitu EU-LAC v Madridu

 

Madrid, 18-05-2010, „Směrem k nové etapě bi-regionálního partnerství: inovace a technologie pro udržitelný rozvoj a sociální inkluzi“, takové bylo hlavní téma VI. summitu zemí Evropské unie, Latinské Ameriky a Karibiku, který se letos konal v Madridu ve dnech od 15.do 18.května. Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Jan Kohout se zúčastnil jednání v rámci delegace prezidenta republiky Václava Klause.

Region zemí Latinské Ameriky a Karibiku se z hlediska významu a vzdálenosti neřadí k tradičním prioritám zahraniční politiky ČR, nicméně ekonomický potenciál zemí LAC neustále roste a Česká republika jej bedlivě sleduje, stejně jako i posilující roli zemí LAC v globální politice a globálních vztazích.

"Evropská unie je pro Latinskou Ameriku největším investorem a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem. EU je rovněž hlavním dárcem rozvojové a humanitární pomoci regionu,“ řekl ministr zahraničí Jan Kohout“, Latinská Amerika je kontinentem budoucnosti a Česká republika podporuje snahy o dokončení sjednávání asociačních dohod".

Mezi konkrétní výsledky letošního summitu EU-LAC patří znovuotevření jednání o Asociační dohodě mezi zeměmi EU a Jihoamerickým společným trhem MERCOSUR (Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay, Venezuela), ukončení jednání o Mnohostranné obchodní dohodě mezi EU, Peru a Kolumbií a ukončení jednání o Asociační dohodě EU-Střední Amerika. Účastníci schůzky rovněž jednali o globálních tématech, jako jsou dopady světové hospodářské krize či klimatické změny, a otázkách společných pro oba kontinenty, mezi které patří především společný boj proti obchodu s drogami a společný postoj v otázkách migrace. Zvláštní pozornost věnovali také spolupráci obou kontinentů na poli nových technologií, inovací, vědy a výzkumu.

Na okraj summitu se místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kohout také setkal k bilaterálním jednáním s ministry zahraničí Peru José Antoniem Garcíou Belaúndem, a Kostariky Reném Castrem Salazarem. S Garcíou Belaúndem jednal Kohout o dalším prohloubení bilaterálních vztahů v návaznosti na návštěvu prezidenta ČR Klause v Peru v listopadu 2009 a nových možnostech investic v rámci schválené Mnohostranné obchodní dohody mezi EU- Peru a Kolumbií. S kostarickým šéfem diplomacie Castrem Salazarem se Kohout sešel pouhých 10 dní po jeho jmenování do funkce, pozval ho k návštěvě do České republiky a jednal s ním o konkrétních projektech českých firem na výstavě kostarické dopravní Infrastruktury. Oba ministři hovořili o nových formách možného zastoupení Kostariky v České republice a Castro Salazar také nabídl spolupráci ČR v oblasti kosmického průmyslu a technologií.

.