Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout jednal se zvláštním poradcem MZV USA Stuartem Eizenstatem o projektu Evropského institutu odkazu Šoa

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout a zvláštní poradce ministryně zahraničních věcí USA Stuart Eizenstat si vyměnili názory na náplň činnosti a nejbližší cíle Institutu. Potvrdili jeho význam jako organizace, která má poskytnout adekvátní servis v oblasti sdílení zkušeností a nejlepších postupů v otázce zajištění sociálních potřeb obětí nacismu, a to s ohledem na jejich pokročilý věk.

Lukáš Přibyl, Stuart Eizenstat, Jan Kohout, Tomáš KostaEvropský institut odkazu Šoa byl založen Ministerstvem zahraničních věcí ČR na základě tzv. Terezínské deklarace přijaté na mezinárodní Konferenci k osudu majetku obětí holocaustu. Ta proběhla v červnu loňského roku jako poslední akce předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Jan Kohout a Stuart Eizenstat se shodli, že dlouhodobé úkoly Institutu na evropské a mezinárodní úrovni se nacházejí i v oblasti připomínání a výzkumu holocaustu, jakož i jiných nacistických zločinů. V obou výše uvedených oblastech hrají zásadní roli nejen jednotlivé národní státy, ale také evropské instituce v čele s Evropskou komisí.J. Kohout a S. Eizenstat proto prodiskutovali rovněž možnosti zapojení dalších zemí do projektu a potřebu angažmá orgánů Evropské unie.

Institut, jako jeden ze svých prvních výstupů, zaštiťuje mezivládní diskusi k tzv. restitučním doporučením (týkajícím se restitucí nemovitého majetku osobního/rodinného a obecního), které v současnosti intenzivně probíhají a měly by být zakončeny v červnu t.r.

V průběhu následné tiskové konference byl médiím představen předseda správní rady Institutu prof. Tomáš Kosta a ředitel Institutu Lukáš Přibyl.

videozáznam

Get the Flash Player to see this player.
.