Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout navštívil polskou Bydhošť a otevřel tam nový honorární konzulát

 

Bydhošť, 21.5.2010 - Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Jan Kohout otevřel nový Honorární konzulát v Bydhošti během pracovní návštěvy, kterou v tomto polském městě vykonal v pátek 21. května. Jde v pořadí už o čtvrtý honorární konzulát, který nyní ČR v Polsku má (Poznaň, Czestochowa, Vratislav, Bydhošť). Rozšiřování sítě honorárních konzulátů efektivně kompenzuje některé generální konzuláty, které byly v minulých letech zrušeny. Důraz se přitom klade na společné projekty a spolupráci nejen na mezistátní ale též regionální úrovni.

O těsnější spolupráci obou zemí v konkrétních oblastech společného zájmu s důrazem na bezpečnost, ekonomickou spolupráci a aktuální unijní záležitosti jednal ministr Kohout v Bydhošti také se svým polským protějškem Radoslawem Sikorskim. Oba ministři podepsali memorandum o spolupráci mezi oběma ministerstvy zahraničí, ve kterém se shodli na pokračování činnosti Česko-polského fóra, a potvrdili zájem na větším sdílení budov velvyslanectví v zemích, kde ČR nebo Polsko nemají vlastní zastoupení.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski označil vzájemné česko-polské vztahy za "vůbec nejlepší od nepaměti". Český ministr zahraničí Jan Kohout k tomu dodal, že "ony vynikající vztahy obou zemí nespadly samy z nebe, ale že jsou výsledkem dlouhodobé tvrdé prace.  Máme velký zájem do nich dále investovat", řekl Kohout.

Příkladem nadstandartních vztahů je i spolupráce při prevenci a odstraňování škod při současných povodních, které těžce postihují nejen Moravskoslezský kraj, ale i četné příhraniční oblasti Polska. Ministr Kohout se těsně před návštěvou Bydhoště jel osobně přesvědčit do Ostravy o spolupráci a vzájemné koordinaci záchranných složek obou zemí. Česká republika už poskytla Polsku 2 čerpadla na rychlou likvidaci škod a ministr Kohout řekl svému polskému protějšku, že v případě potřeby je ČR  připravena poskytnout Polsku další pomoc.

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

.