Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout na zasedání EU-ASEAN v Madridu

 

Madrid, 26-05-2010 - Zhodnocení dosavadní spolupráce a budování politického partnerství mezi oběma regionálními bloky byly hlavními tématy 18. zasedání ministrů zahraničních věcí zemí EU-ASEAN (Společenství národů jihovýchodní Asie), které se letos konalo v Madridu, dne 26.května. Oba bloky si právě letos připomínají 30. výročí spolupráce. Za Českou republiku se jednání účastnil místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Jan Kohout.

Jan Kohout - 18. Summit EU-ASEANÚčastníci zasedání přijali společnou deklaraci EU-ASEAN, která reflektuje hlavní body spolupráce obou regionů pro příští roky. Prohlášení navazuje na ministerské zasedání EU-ASEAN z loňského roku v Phnompenhu, které vedla Česká republika jako předsedající země EU, a které tehdy přijalo Akční plán - klíčový dokument zahrnující společné aktivity obou regionálních bloků.

Přijatá deklarace odráží aktuální vývoj v EU, včetně nového institucionálního uspořádání, a aktuální vývoj v ASEAN, včetně situace v Barmě/Myanmar, a společný postoj účastnických zemí k bezpečnostním a mezinárodním otázkám a dalším tématům včetně energetické bezpečnosti. Představitelé zemí ASEAN se také intenzivně zajímali o procesy evropské integrace a výměnu zkušeností s nimi. Země jihovýchodní Asie  v posledních letech směřují k hlubší integraci, jejíž cílem je implementovat Chartu ASEAN, která by založila stejnojmenné Společenství v roce 2015. Zvláštní pozornost věnovali ministři zahraničí tématu lidských práv a nově ustanovené Mezivládní komisi ASEAN pro lidská práva.

V této souvislosti vystoupil ministr zahraničí ČR Jan Kohout s návrhem uspořádání semináře EU-ASEAN k lidským právům. Ten by se měl konat příští rok v Praze a bude zaměřen na implementaci nově formulované lidsko-právní politiky ASEAN.

„Jsme přesvědčeni, že výměna poznatků z integračního procesu včetně lidsko-právních otázek je nesmírně důležitá, a víme, že politika lidských práv je jednou z oblastí, na které by se ASEAN měl zaměřit“, prohlásil Jan Kohout, „zamýšlený seminář by měl umožnit další rozvoj Mezivládní komise ASEAN pro lidská práva.“

Ministři zahraničí se věnovali také napjaté situaci posledních týdnů v Thajsku a aktuálnímu vývoji v Barmě/Myanmar.

„Vzhledem k vývoji v Barmě/Myanmar jsme velmi skeptičtí. Nadcházející volby, které se mají letos uskutečnit podle ústavy z roku 2008, nebudou moci překonat příčiny současné krize a naopak posílí vojenský režim, což v důsledku může vést k ozbrojenému konfliktu a nestabilitě v celém regionu jihovýchodní Asie“, řekl ministr Kohout. Volební zákon neodpovídá demokratickým zásadám a vylučuje z účasti ve volbách většinu členů opozičních politických stran, včetně Aung San Su Kyi. Evropská unie se chystá do Barmy/Myanmaru vyslat svoji misi, a jednou z jejích podmínek by mělo být právě setkání s Aung San Su Kyi.

Na okraj meziregionálního zasedání se ministr zahraničí Jan Kohout sešel k bilaterální schůzce se svým kambodžským protějškem Horem Namhongem. Oba ministři spolu jednali o pokračování bilaterální a především rozvojové spolupráce.

.