Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Volby do PSP České republiky v zahraničí začínají

 

Již dnes se otevírají první volební místnosti na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí. Voliči budou mít možnost volit na 108 místech v zahraničí. Poslance budou vybírat z kandidátky do Jihočeského kraje.

Volby do parlamentu 2010Podle ustanovení § 1 odst. 5 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v zahraničí konají ve dvou dnech, kterými jsou: 

a)  čtvrtek a pátek, kdy hlasování začíná ve 14. 00 hodin a končí ve 21. 00 hodin místního času, jde-li o hlasování v místě, v němž nastává shodně označený hodinový čas později o více jak 4 hodiny ve srovnání s hodinovým časem na území České republiky,

b)  pátek, kdy hlasování začíná ve 12. 00 hodin a končí ve 22. 00 hodin místního času, a sobota, kdy hlasování začíná v 8. 00 hodin a končí ve 12. 00 hodin místního času, jde-li o hlasování v místě, v němž nastává shodně označený hodinový čas později o nejvýše 2 hodiny ve srovnání s hodinovým časem na území České republiky,

c)  pátek, kdy hlasování začíná ve 14. 00 hodin a končí ve 22. 00 hodin místního času, a sobota, kdy hlasování začíná v 8. 00 hodin a končí ve 14. 00 hodin místního času, jde-li o hlasování v ostatních místech.

Jako první tak budou už ve čtvrtek 27. května v 19.00 SELČ otevřeny volební místnosti na velvyslanectvích v Brasílii a Buenos Aires a na generálním konzulátu v Sao Paulu.

Nejvzdálenější volební místnost od hranic České republiky v australském Sydney bude otevřena v pátek 28. května v 6.00 SELČ.

V sobotu 29. května ve 14.00 SELČ, kdy se zavírají volební místnosti v České republice, budou mít voliči na většině zastupitelských úřadů už odvoleno. Pouze v evropským zemích nacházejících se v našem časovém pásmu budou volby končit ve stejnou dobu jako v České republice.

K nadcházejícím volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu se přihlásilo 6 601 Čechů.
Nejvíce voličů evidují naše zastupitelské úřady v Bruselu – 453 a Bratislavě – 418. Následují Londýn, Toronto, New York, Paříž a Sydney. V roce 2006 využilo možnost volit v zahraničí 6 702 voličů.

přílohy

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Další informace

.