Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout na konferenci zemí EU a Západního Balkánu

 

Sarajevo, 02-06-2010 – Zhodnotit pokrok zemí západního Balkánu a potvrdit otevřenost Evropské unie dalšímu rozšiřování o země tohoto regionu – takový byl cíl ministerské konference zemí EU a západního Balkánu, která se ve dnech 1. a 2. června konala v Sarajevu. Jednání se zúčastnily členské země EU, všechny země západního Balkánu, včetně Srbska a Kosova, a představitelé USA, Turecka, Ruska a řady mezinárodních a regionálních organizací. Za Českou republiku se jednání účastnil místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Jan Kohout.

Země západního Balkánu, které si v 90.letech minulého století prošly krutými válečnými konflikty, učinily od té doby znatelný pokrok v mnoha oblastech. Konference v Sarajevu by je měla motivovat k dalším krokům a reformám, jejichž provedení by mělo v budoucnu podpořit bezpečnost a stabilitu a postupně integrovat země západního Balkánu do EU. Účastníci jednání plně podpořili prohlášení španělského předsednictví EU, které zdůraznilo, že „budoucnost všech zemí západního Balkánu je uvnitř Evropské unie“.

„Zájem Evropské unie na integraci zemí tohoto regionu je neměnný. Stabilita, bezpečnost a ekonomická prosperita západního Balkánu je také v zájmu EU, její bezpečnosti a prosperity“, prohlásil na konferenci ministr zahraničí ČR Jan Kohout.

Česká republika podporuje pokračování vízové liberalizace, kterou považuje za jeden z nejhmatatelnějších úspěchů těchto zemí na cestě k EU. „Doufáme, že Rada EU a Evropský parlament rozhodne o zjednodušení vízového režimu pro Bosnu a Hercegovinu a Albánii, jakmile k tomu obě země splní dané podmínky“, řekl Jan Kohout

Účastníci konference také potvrdili odhodlání Evropské unie pokračovat v podpoře a ve své pozitivní a stabilizující roli pro země západního Balkánu a pro jejich dobré sousedské vztahy. „V důsledku historického vývoje regionu přetrvává mezi dnešními státy mnoho otevřených bilaterálních otázek. Ty se však nesmějí stát součástí integračního procesu. Měly by být řešeny bilaterálně nebo s pomocí třetí strany“, prohlásil na konferenci český ministr zahraničí.

.