Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout uctil památku vojáků čs. ozbrojených sil v Británii

 

Cholmondeley, 4.7.2010 - Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout se zúčastnil vzpomínkové akce k 70.výročí ustavení československých ozbrojených sil ve Velké Británii. Společně s náčelníkem generálního štábu Armády České republiky Vlastimilem Pickem položil věnec k památníku československé armády v zámeckém parku v Cholmondeley, v hrabství Cheshire.

„Toto místo, které připomíná turbulentní události druhé světové války, je také významným milníkem v historii obou zemí“, řekl v projevu u památníku československých vojáků ministr Jan Kohout, „Výročí ustavení československých ozbrojených sil ve Velké Británii nám dává rovněž příležitost k zastavení a reflexi. K reflexi nad osudem těch, kteří riskovali své vlastní životy v boji za naší svobodu. K reflexi nad tradicí vztahů mezi našimi zeměmi, k reflexi o svobodě a její ceně. Ale nade vše ke vzpomínce na ty, kteří tu dnes s námi nemohou být“.

Vzpomínkového obřadu v Cholmondeley se účastnilo i několik veteránů z druhé světové války. Mezi nimi byl například i 92-ti letý armádní generál v.v. Tomáš Sedláček, příslušník československého protinacistického odboje a politický vězeň komunistického režimu. Právě jemu a dalším směřoval ministr Kohout svá nejupřímnější poděkování: „Jejich odhodlání, vlastenectví a hrdinství nesmí být zapomenuto, zvláště pak u těch, kteří zaplatili tu nejvyšší cenu. Věřím, že zdejší vzpomínka v Cholmondeley pomůže uchovat jejich paměť živou“, řekl ministr Jan Kohout.

Významný moment ve společné historii České republiky a Velké Británie je podle ministra Kohouta rovněž základem dnešních výborných vztahů mezi oběma zeměmi. Vztahů, které jsou založeny na sdílených politických, ekonomických, bezpečnostních a kulturních hodnotách, a které se odrážejí ve vynikající spolupráci obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Filip Kanda, tiskový mluvčí MZV

galerie

2010/07/04 - Ministr Kohout uctil památku československých vojáků v Británii

.