Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Karel Kovanda vyznamenán ve Rwandě

 

Pracovník Ministerstva zahraničních věcí ČR a dnes úřadující generální ředitel Evropské komise pro vnější vztahy, Karel Kovanda, převzal medaili Umurinzi, rwandské Kampaně proti genocidě, v Kigali z rukou prezidenta republiky Paula Kagameho. Vyznamenání oceňuje jeho působení v Radě bezpečnosti OSN, kde v letech 1994-5 zastupoval Českou republiku.

V té době, v dubnu 1994, vypukl ve Rwandě válečný konflikt a masové vraždění příslušníků kmene Tutsi, kterému během 100 dní podlehlo na 800 000 lidí. Česká republika byla jednou z mála zemí, které kritizovaly nerozhodnost a neochotu Rady bezpečnosti se alespoň pokusit toto vraždění ukončit. Kovanda byl prvním diplomatem, který je v OSN veřejně nazval genocidou. Své zkušenosti z tohoto období popsal v roce 2005 v časopise Mezinárodní vztahy.

„Politika České republiky v oné době byla vedena jednak vědomím genocidy, již zažila během druhé světové války Evropa, jednak trvalou charakteristikou české zahraniční politiky, kterou je dodržování lidských práv, a jednak vzpomínkou na západní politiky, kteří se v době ohrožení Československa v roce 1938 zdráhali přijít na pomoc jakési malé zemičce ve střední Evropě, již sotvakdo zná. Rwanda byla malá, neznámá země ve střední Africe, ale naše zkušenost nedovolila zůstat stranou v době jejího utrpení“, řekl Kovanda v reakci na převzetí ocenění.

Medaile Umurinzi je jedním z nejvýznamnějších rwandských vyznamenání a její jméno  označuje strom, který tradičně ochraňuje rwandské rodiny, a tedy i zemi jako takovou.

.