Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Karel Schwarzenberg v Afghánistánu

 

Kábul, 20.7.2010 - První místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes vystoupil na Kábulské konferenci. Do Afghánistánu přiletěl společně s německým ministrem zahraničí Guidem Westerwellem a s Vysokou představitelkou EU pro zahraniční vztahy, bezpečnostní politiku a místopředsedkyni Evropské komise Catherine Ashtonovou, se kterou tak měl možnost navázat první neformální kontakt ve své funkci.

Kábulská konference navazuje na konferenci v Londýne z ledna t.r., kde byly stanoveny úkoly a strategie pro zlepšení situace v Afghánistánu. Nejedna se o donorskou konferenci. Mezinárodni společenství očekává od afghánské strany proaktivní postoj k řešení situace se zohledněním závěrů Mírové džirgy pořádané v Kábulu začátkem června. Jedna se o první setkáni vysokých představitelů zemí a organizací, které se na obnově země podílí a které se koná přímo na území  Afghánistánu. Zajištěni organizace a bezpečnosti konference, které se účastni více než 40 ministrů zahraničí, je porve výhradně v rukou afghánské strany.

Ve svém vystoupení K. Schwarzenberg potvrdil závazky České republiky v Afghánistánu a vyjádřil odhodláni podílet se na obnově země jak na bilaterální úrovni, tak v rámci misí NATO a EU. Česka republika podporuje proces předávání zodpovědnosti dle dohody afghánské vlády a NATO ve spolupráci s mezinárodním společenstvím. "Předávání zodpovědnosti neznamená unáhleny odchod našich jednotek z Afghánistánu, ale spíše postupnou změnu naší přítomnosti," zdůraznil ministr Schwarzenberg.

Ministr Schwarzenberg na okraj konference jednal také se svým pakistánským protějškem Makhdoomem Shahem Mahmoodem Qureshim a ministrem zahraničních věcí Afghánistánu Zalmaiem Rassoulem.

Tiskový odbor MZV

.