Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká republika pomáhá s odstraňováním škod v Rusku

 

Praha, 12.8.2010 - První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg dnes odeslal svému protějšku, ministru zahraničních věcí Ruské federace, Sergeji V. Lavrovovi dopis, ve kterém vyjádřil solidaritu občanů České republiky občanům Ruské federace, kteří jsou postiženi ničivými požáry.

Informoval ho, že vzhledem k povodňové situaci na vlastním území nemůže ČR v současné chvíli pomoci Rusku vysláním techniky či záchranářů, o jejichž nasazení Ruská federace projevila zájem. A proto rozhodl o finanční humanitární pomoci ve výši 5 mil. Kč. Příspěvek ČR na zmírnění dopadů současných ničivých požárů bude prostřednictvím velvyslanectví ČR v Moskvě předán Společenskému sněmu, organizaci, která shromažďuje a dále rozděluje prostředky na urgentní pomoc i obnovu.

Centrální oblasti Ruska, včetně hlavního města Moskvy, zasáhla na přelomu července a srpna vlna vysokých teplot a sucha, které vedly k ničivým požárům. Zasaženy byly statisíce hektarů polí, lesů a rašelinišť, ale také stovky vesnic a průmyslových i kulturních zařízení. Tisíce lidí jsou bez přístřeší, desítky přišly o život. Hospodářské ztráty se odhadují až na 1% HDP, požáry zničily až třetinu úrody, především pšenice. Výše finančního příspěvku je v maximální možné výši pro jednorázovou humanitární asistenci v kompetenci ministra zahraničních věcí ČR

.