Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Povodně postihly i afghánský Lógar, Češi pomáhají

 

13. srpna 2010, Lógar, Afghánistán – Stovky rodin v afghánském Lógaru byly postiženy záplavami, několik lidí zemřelo. České PRT, které v provincii působí, pomáhá místní vládě s likvidací škod. Lidé teď potřebují hlavně jídlo, deky a provizorní přístřeší. Na okamžitou pomoc vyčlenilo české ministerstvo zahraničí z humanitárního rozpočtu určeného na obnovu Afghánistánu téměř 600 000 korun.

V minulých dnech postihly provincii Lógar ve jihovýchodním Afghánistánu podobné záplavy, jaké zasáhly i Českou republiku. Po přívalových deštích se rozvodnila řeka Lógar a voda z hor zaplavila i jinak suchá vádí. V zaplavených vesnicích vodní živel ničil úrodu i tradiční afghánská hliněná obydlí, kaláty, které jsou postavené jen z usušené hlíny a slámy.

Tak silné deště v tomto období roku jsou neobvyklé, jindy vyprahlou zem zalila velká voda a brala s sebou nejen úrodu a střechy nad hlavou, ale i lidské životy. V okrese Chuši zahynulo nejméně pět lidí, další jsou pohřešovaní. Mezi oběťmi jsou i děti.

„V zasažených vesnicích v okrese Chuši se zřítilo 90 procent domů. Je to tragédie,“ popisuje situaci Noorulah Stanekzai, lógarský novinář.

„Nikdy jsme nic podobného nezažili. Vůbec nevím, co teď budu dělat. Mám šest dětí. Půlku domu odnesla voda, pole za domem je celé pod vodou. Přijdeme o všechnu úrodu,“ popisuje pohromu jeden z farmářů Násim Džán Mohammad.

Vojáci i civilní pracovníci českého Provinčního rekonstrukčního týmu, který v provincii působí, na situaci hned zareagovali. Do postižených oblastí poslali okamžitou humanitární pomoc, prvních 68 rodin už obdrželo balíčky, které jim pomohou překlenout následující týdny.

Dalších téměř 300 rodin obdrží zásoby od českého PRT v následujících dnech. V nich najdou kromě pitné vody a základních potravin, jako je rýže, mouka, olej a cukr, hlavně celty, dezinfekci vody a přikrývky. Tuto humanitární pomoc bude spolu s Čechy distribuovat afghánská armáda.

 „Veškerou pomoc v tuto chvíli koordinujeme s místní vládou a radami starších. Ty nám dodaly seznamy postižených vesnic a rodin, které se ocitly bez střechy nad hlavou,“ vysvětluje vedoucí civilní části českého PRT Matyáš Zrno. „Ve spolupráci s vojáky se snažíme pomoci, jak se dá. Přikrývky, jídlo a pitná voda, ta okamžitá, první pomoc. To jsou věci, které teď postižené rodiny potřebují nejvíce,“ dodává.

České PRT při distribuci pomoci koordinuje i s  agenturami OSN a neziskovými organizacemi, aby pomoc byla adresná a nemohlo dojít k jejímu zneužití nebo překrývání.

 

Kontakt:

  • Kristýna Greplová - Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán
    e-mail: czechprt07@gmail.com, tel. +93 796 532 724
.