Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

MZV uzavře 5 velvyslanectví a jeden generální konzulát

 

Vláda dnes projednala a odsouhlasila návrh na uzavření velvyslanectví v Caracasu (Bolívarovská republika Venezuela), v Kinshase (Konžská demokratická republika), v Nairobi (Keňská republika), v Sanaá (Jemenská republika), v San José (Kostarická republika) a generálního konzulátu v Mumbai (Indická republika), a to k 31.1.2011. Vláda současně změnila předchozí rozhodnutí vlády o zrušení generálního konzulátu v Sao Paulu (Brazilská federativní republika).

Uzavření generálního konzulátu v Mumbai, stejně jako uzavření generálního konzulátu v australském Sydney, neznamená, že Česká republika nebude v těchto městech zastoupena. Tato centra obchodního a krajanského života budou nadále podporována pobočkami našich velvyslanectví.

„Důvody pro uzavření těchto diplomatických zastoupení jsou především rozpočtové. Rozhodnutí to je bolestné. Věřím ovšem, že ekonomická situace nám v dohledné době umožní posílit naše zastoupení v zahraničí.“, uvedl po jednání vlády 1. náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider.

Cílem tohoto kroku je zachovat efektivní síť zastoupení v zahraničí, která bude odpovídat současným ekonomickým možnostem České republiky a bude pružněji reagovat na měnící se mezinárodní prostředí a vznikající příležitosti z hlediska zájmů České republiky.

Uzavření diplomatických zastoupení je jedním z řady systémových opatření, ke kterým musí MZV z důvodu rozpočtových škrtů přistoupit. Vedle snižování počtu zaměstnanců v zahraničí i v ústředí, které je vynuceno snížením prostředků na mzdy a na provozní náklady, omezuje ministerstvo zásadním způsobem investiční činnost a snižuje provozní náklady. Opatření vychází z řady analýz a auditů. Návrh na uzavření zastupitelských úřadů byl konzultován s partnery z dalších resortů a byl o něm informován zahraniční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu. MZV je nuceno úsporná opatření přijímat rychle, neboť efekt některých z nich se projeví až s určitým časovým odstupem.

V současnosti má Česká republika ve světě 115 diplomatických zastoupení. Tato síť je co do rozsahu v porovnání s obdobím ČSFR stejná, přičemž od roku 1993 byla zrušena a nově vybudována přibližně 1/3 zastupitelských úřadu České republiky ve světě. Přesto schválený rozpočet MZV v reálných číslech pro rok 2010 byl již o 25% nižší než v roce 2001. MZV využívá v zahraničí na 140 areálů a budov ve vlastnictví České republiky, přičemž péče o tento majetek je dlouhodobě nákladná.

Jiří Beneš, ředitel Tiskového odboru

.