Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Neformální schůzka ministrů zahraničních věcí EU - Gymnich

 

Brusel, 11.9.2010 – První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se ve dnech 10. a 11. září 2010 zúčastnil neformálního setkání ministrů zahraničních věcí EU. S nadcházející Evropskou radou, která se bude konat 16. září 2010 v Bruselu, patřily k hlavním tématům neformálních diskuzí vztahy EU se strategickými partnery.

Pro řešení globálních problémů, jako jsou ekonomická situace ve světě, nešíření zbraní nebo terorismus, jsou vztahy EU s významnými světovými hráči klíčové. Je zapotřebí hledat nové formy dialogu, který přispěje k intenzivnější spolupráci. Sobotní pracovní snídaně se zúčastnily i kandidátské země, které prezentovaly své názory na vztahy EU se strategickými partnery a informovaly o vývoji situace ve svém regionu. Ministři rovněž diskutovali možnosti další pomoci Pákistánu, který se po ničivých záplavách nachází v krizové humanitární situaci.

Karel Schwarzenberg a Štefan Füle na Gymnichu Karel Schwarzenberg s novináři


Tradice neformálních schůzek ministrů zahraničních věcí EU vnikla v roce 1974, kdy se během německého předsednictví v Gymnichu uskutečnilo první setkání ministrů v tomto neoficiálním formátu. Od té doby se „Gymnichy“ organizují pravidelně, jednou za každé rotující předsednictví (tj. 2x ročně).

 

Jiří Beneš, ředitel Tiskového odboru MZV

.