Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg se setkal s generálním tajemníkem NATO

 

Brusel, 13.9.2010 – První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se setkal s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem. K hlavním tématům rozhovoru patřily česká vojenská účast v operacích NATO a nadcházející summit NATO v Lisabonu (19.11. - 20.11.2010).

Karel Schwarzenberg a Fog RasmussenMinistr Schwarzenberg generálního tajemníka ujistil, že nová vláda České republiky považuje NATO nadále za základní pilíř své bezpečnosti a za nejviditelnější aspekt transatlantické dimenze naší zahraniční a bezpečnostní politiky. Informoval rovněž generálního tajemníka Rasmussena, že z rozpočtových důvodů musíme znovu vyhodnotit naše zapojení v KFOR s tím, že přesná forma a způsob našeho budoucího působení v operacích NATO by měla být na konci listopadu schválena vládou a Parlamentem ČR.  „Bylo připraveno postupné snižování, ale z rozpočtových důvodů to budeme muset udělat rychleji,“ uvedl ministr ke stahování českých vojáků z Kosova.

Schwarzenberg zdůraznil, že Česká republika od nové Strategické koncepce NATO očekává potvrzení tradiční role NATO spočívající v kolektivní teritoriální obraně, která bude respektovat bezpečnostní prostředí 21. století. Česká republika bude podporovat vytvoření protiraketové obrany v rámci NATO a má zájem se na její tvorbě aktivně podílet.

 

Jiří Beneš, ředitel Tiskového odboru MZV

.