Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Karel Schwarzenberg a ministr zahraničí Maďarska János Martonyi
Foto: copyright European Council
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zasedání Rady pro obecné záležitosti

 

Brusel, 13.9.2010 – První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se účastnil zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Hlavním cílem Rady byla příprava mimořádné Evropské rady, která se bude za účasti předsedy vlády Petra Nečase a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga konat ve čtvrtek 16.9.2010 v Bruselu.

Karel Schwarzenberg a János Martonyi (copyright European Council)Podle ministra Schwarzenberga bylo jednání Rady konstruktivní: „Třecí plochy nejsou. Stanoviska jsme sjednotili a došli ke společným závěrům,“ shrnul po zasedání. Současně však upozornil, že ČR má výhrady v otázkách posílení ekonomické spolupráce, kterými se zabývá tzv. Task Force, vedená Hermanem van Rompuyem.

„Rada se shodla na nezbytnosti posílení systému sankcí. Přestože Česká republika podporuje jejich zavedení, upozorňujeme na to, že je třeba provést náležitou právní analýzu konkrétních možností jejich implementace a nelze zavést jakékoli sankce jdoucí nad rámec současné podoby primárního práva či sankce nerespektující rovné zacházení s členskými státy. Mělo by se rovněž dbát na to, aby přísnost sankcí odrážela členství v eurozóně,“ upřesnil ministr Schwarzenberg.

 

Jiří Beneš, ředitel Tiskového odboru MZV

.